Nomos Orion 1989 připomínají pád berlínské zdi

Dnes uplynulo rovných 25 let od pádu berlínské zdi, která více než 28 let německou metropoli a nejen jí rozdělovala. Německá manufaktura Nomos se sídlem v Glashütte k příležitosti výročí stržení jednoho ze zásadních symbolů studené války uvádí novinku jménem Orion 1989.

Kolekce Orion patří v nabídce Nomos k nejoblíbenějším a tedy nejprodávanějším. Nový model v tomto případě znamená rovnou dvoje hodinky, jež se liší pouze svojí velikostí. Záměr je tedy jasný: menší 33mm verze patří dámám, velikost 38 mm pak míří na pánská zápěstí.

Až na proporce pouzdra pro Nomos zcela typických linií a minimalistického designu jsou hodinky totožné. Stejný je tedy i použitý in-house kalibr Alpha, jež se svým průměrem 10 ½  pařížských linek (23,3 mm) patří spíše k menším. Strojek má tříčtvrtinovou rhodiovanou základnu, ochranu Incabloc vůči otřesům a obsahuje 17 ložiskových rubínů.

Vlásek oscilátoru dodává společnost Nivarox a přesnost chodu je kontrolována v šesti pozicích. Absence automatického nátahu dovolila zachování velmi nízké tloušťky (2,6 mm), rezerva chodu je okolo 43 hodin.

Ocelové dýnko s konvexním safírovým průhledem odhaluje mimo jiné popouštěním do modra zbarvené šroubky. Nad šedým číselníkem obíhá trojice ocelový ruček se zlacením, dvě centrální a sekundová mimostředná na pozici 6. Zlacené jsou i hodinové indexy s diamantovým leskem.

Precizně zpracovanou tvář hodinek překrývá klenuté safírové sklo. Obě verze se krom průměru pouzdra liší také jeho tloušťkou, ovšem jen nepatrně (8,86 vs. 8,54 mm). Mezi tenkými nožkami je na stěžejkách uchycen černý kožený řemínek s ocelovou trnovou sponou.

Nomos Orion 1989 je možno zakoupit přímo na oficiálním shopu výrobce za cenu 1 580 resp. 1 800 eur. To není vzhledem k osazení manufakturním kalibrem nijak přehnaná cena.