Cítit se jako Bond, James Bond (s hodinkami Omega)

Kdo z nás, pravých mužů někdy nesnil o tom být aspoň na chvíli Jamesem Bondem? „ Mé jméno, je Bond, James Bond!“ Nikdo? Opravdu? Žádné sny o rychlých autech, krásných ženách, rychlých akcích, stylové eleganci…? Těžko uvěřit, že ne. Ale při příležitost nedávné premiéry další bondovky s názvem Spectre by jistě stálo za to se poohlédnout po jednom typickém atributu spojené legendou číslo 007. Po hodinkách Omega, které jsou již přes dvě dekády neodmyslitelně spojené se jménem slavného tajného agenta.  Nosit je znamená alespoň trošku, trošinku být agentem No. 007.

Poprvé se James Bond objevil s hodinkami Omega ve filmu „Zlaté oko“ (Goldeneye) z roku 1995. Tehdy ho hrál ještě Pierce Brosnan. Hodinky mu tenkrát pomohly díky zabudovanému dálkovému detonátoru spolu se zabudovaným laserovým paprskem uniknout z obrněného vlaku.  Jednalo se o model  Omega Seamaster Professional  300 s modrým kruhovým ciferníkem v provedení Quartz.  Tento model s referenčním číslem 2541.80 vyvinula společnost Swatch Groupe  v roce 1993. Jednalo o voděodolný strojek projektovaný do hloubku až 300 metrů.

Omega Seamasterpub01

V roce 1997 přišel do kin snímek „Zítřek nikdy neumírá“ (Tomorrow Never Dies). Bond v něm nosí opět Omega Seamaster Professional  s automatickým kalibrem 1120.  I tyto hodinky mu díky ukryté rozbušce zachrání život. Jedná se téměř o stejný model jako ve Zlatém oku.  Tedy opět modrý ciferník s vlnkami na ploše ciferníku, s modrou lunetou a heliovým ventilem na deset atmosfér v místě korunky. Hodinky mají COSC certifikaci a referenční číslo 2531.80.

Model hodinek se nezměnil ani ve filmu „Jeden svět nestačí „(The World Is Not Enough) z roku 1999. Bond stále spoléhá na automatické hodinky Omega 2531.80. Tyto hodinky tentokrát skrývají v lunetě zachytávací hák, s jehož pomocí 007 unikne z laviny.

O tři roky později ve filmu „Dnes neumírej“ (Die Another Day) má James Bond opět hodinky s automatickým nátahem, na kterých však není vidět žádná automatická nebo designová změna.  Agent 007 se musí ve filmu vypořádat s lumpem Gustavem Gravesem, který tajně vyvíjí nukleární zbraň a její pomocí chce svět zavléct do celosvětového konfliktu. Bombový detonátor je v hodinkách umístěn na pozici héliového ventilu, ovládání je s pomocí lunety. Laserový paprsek může agent aktivovat pomocí korunky na boku chronometru.

Před uvedení m tohoto filmu do kin zahájila Omega prodej limitované série Seamaster 300. Prodávalo se celkem 10 007 kusů a mezi sběrateli se po nich jen zaprášilo. Sice se nejednalo o identické hodinky z filmu „Dnes neumírej“, ale hodinky nesly atributy vztahující se k Bondovi, například logo 007 na číselníku.  Prodej limitované série, vždy před každým dalším novým filmem s Bondem, se stal od té doby tradicí.

Snímek „Dnes neumírej“ byl posledním filmem, ve kterém v roli Jamese Bonda hrál Pierce Brosnan. V roce 2006 ho ve filmu Casino Royal vystřídal Daniel Craig. S novým agentem, který se fyzicky i herecky od uhlazeného a usměvavého Brosnana výrazně lišil, musely přijít i nové bondovské atributy. To platilo i pro hodinky.  Poprvé zde 007 používá dvoje hodinky. Zřejmě kvůli kontinuitě s předchozími filmy však zůstávají ve hře Omega Seamaster v koaxiální verzi (ref. 222.80.00), které se kromě hodinářského strojku od předchozích verzí vizuálně nijak neodlišují. Vedle nich však Daniel Craig, alias britský agent číslo No. 007 nosí i Seamaster Planet Ocean.  Průměr hodinek je 45,5 mm, krokový mechanismu v Omega kalibru je také koaxiální,  voděodolnost je do 600 metrů.

Omega v souvislosti s uvedením filmu uvádí na trh dvě limitované edice. V počtu 10 007 kusů je to Seamaster Diver 300M v upravené verzi.  Model  Seamaster Planet Ocean Co-Axial 45.5mm je nabídnut fanouškům slavného agenta v počtu 5 007 kusů.

Seamaster Planetpub02

 

V roce 2008 přestal James Bond definitivně nosit proslulé modré „bondovky“ Omega Seamaster Professional a ve filmu „Quantum of Solace“ přešel definitivně na Omega Seamaster Planet Ocean. Ve filmu však má oproti předchozímu filmu menší model s průměrem ciferníku jen 42 mm.  Opět ale nezůstává u jednoho modelu, druhými hodinkami ve výbavě slavného agenta jsou hodinky Omega Aqua Terra 150 M.

Také „Quantum of Solace“ je spojen s limitovanou sérii v počtu 5 007 kusů. Jsou jimi hodinky Omega Planet Ocean 600M Co-Axial chronometr 45,5 QoS. Nepřehlédnutelné jsou především svým provedením číselníku. Inspirací pro vzorování jeho povrchu je struktura pažby pistole Walther PPK, kterou James Bond používá.

Planet Oceanpub03

 

Další limitovaná série byla uvedena ve stejném roce, ale o něco později.  Protagonisty této série jsou Omega Seamaster Diver V 300 James Bond v černém provedení.

Před třemi roky přišel do kin další úspěšný snímek „Skyfall „ opět s Danielem Craigem v roli agenta s povolením zabíjet. A spolu s ním limitovaná edice Omega Planet Ocean.  Přístroj je voděodolný do 600 metrů, má výstupní héliový ventil a jednosměrnou rotační keramickou lunetu. Logo 007 je na ciferníku nad indexem sedmé hodiny a také na zavírací sponě kovového náramku. Hodinky jsou postavené na koaxiálním kalibru 8507 s certifikací COSC.  Safírové sklíčko umožňuje zájemci pohled do nitra hodinek, který je zdoben rytinou „Skyfall 007“.

Planet Oceanpub04

 

V souvislosti s posledním filmem „Spectre“ se firma Omega rozhodla pro dvě limitované edice. První šla do prodeje ještě před premiérou filmu.  Nová edice je postavená na modelu  Omega Seamaster AquaTerra 150m s vysokou odolností vůči působení magnetického pole.  Hodinky mají specifický ciferník a nezaměnitelný náramek pro upevnění hodinek na zápěstí. Tyto hodinky se ale ve filmu neobjeví. James Bond se totiž ve filmu vrací jakoby zpět ke kořenům. Jeho zápěstí je obepnuté potápěčskými hodinkami Omega Seamaster 300 Master Co-Axial  klasickém styl NATO včetně černě proužkovaného textilního tahu.  Tento model byl typický pro první ponorkáře jednotek Severoatlantické aliance.

Omega Seamaster pub05