Vývoj potápěčských hodinek Rolex Submariner

Ať už člověk tráví konec roku aktivně například sportem, nebo je jen pasivním sledovačem televizní zábavy, prakticky každý z nás se na chvíli zamyslí nad jednotlivými etapami uplynulého roku a nad změnami, které během něj a uplynulých let v životě nastaly. Podobný zpětný pohled se dá provést i u náramkových hodinek, protože jejich tvůrci je pravidelně inovují a představují je veřejnosti tu s většími nebo i menšími změnami. Jako příklad si můžeme vzít Rolex Submariner.

Rolex-Submariner1953obr1

Tento model byl poprvé uveden na trh v roce 1953 a velmi rychle se zavedl jako nezbytný doplněk profesionálních i amatérských potápěčů. Zpočátku byl použitelný do hloubky 100 metrů, v dalším roce Rolex navýšila voděodolnost na dvojnásobek hloubky. Poté následovalo další vylepšování. Zlepšila se čitelnost za tmy i světla a přibyl otočný rámeček pro načasování ponoru a voděodolný kovový tah.

RS5512obr2

V roce 1959 přišel na trh model s číslem ref. 5512. Průměr hodinového pouzdra byl zvětšen z 36 na 40 mm, přidána byla ochrana koruny a potápěčská luneta dostala mohutnější vzhled. Na číselníku byly přidány podrobnější minutové indexy pro první čtvrthodinu ponoru.

RS1680obr3

Submariner  z roku 1966 s referenčním číslem 1680 dostal nový hodinový strojek, který umožňoval zobrazit číslo dne přes zvětšovací sklo. Nová funkce zcela změnila design „ponorky“ a Cyclop se stal kultovní funkcí i u všech následujících modelů.

RSrok1979obr4

V roce 1979 byly luminiscenční značky zasazeny do kruhových kovových rámečků, které je opticky zmenšily. Další vylepšení nebyly na první pohled patrné. Plexisklo bylo nahrazeno safírovým sklem a voděodolnost vzrostla na 300 metrů vodního sloupce.

RSobr5

Poslední změny byly provedeny v roce 2010. Světelné indexy nabyly na velikosti a zmohutněla i minutová ručička.  Noční viditelnost byla zajištěna novou substancí s názvem “Chromalight,” a luneta získala povrch z keramiky odolné proti poškrábání.