Deset potápěčských hodinek, o kterých byste měli vědět

Spoustě lidí, kteří nejsou nadšenci do přístrojového potápění, mohou hodinky pro potápěče připadat, jakože jsou všechny úplně stejné. Jinak se na ně dívají sběratelé, kteří se snaží najít něco zajímavého do svých sbírek. Při svém pátrání po zajímavých kouscích mají několik možností, kde je najít.  Buď hledají mezi staršími kusy, nebo se drží zavedených značek hodin, anebo pátrají mezi hodinářskými start-up výrobci, popřípadě v obchůdcích typu boutique, které nabízejí tento typ hodinek.

Další z možností je využít služeb specializovaných serverů, jejichž obsahová náplň se týká potápění, a tedy i přístrojového vybavení potápěčů včetně potápěčských hodinek. Níže uvádíme některé zajímavé modely, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Aegir Instruments

Aegir-Instrumentspub08

Bylo to v roce 2007, kdy australský potápěč Todd Caldwell představil světu svou vizi dokonalých hodinek určených nejen pod vodní hladinu, ale i pro běžné nošení. Aegir Instruments jsou náramkové hodinky o průměru 42 m, voděodolné do hloubky 701 metrů s rotační, nebo pevnou lunetou.  Pro nadšence mají ještě něco navíc – hodinky jsou osazené strojkem Soprod A10. Cena  Aegir Instruments  začíná na 1 600 USD.

Aquadive

Aquadive Bathyscaphe 300pub08

Legendární potápěčské hodinky slavné značky se vrátily do „služby“ před čtyřmi roky. Stejně jako legendární model “Bathyscaphe” z roku 1970 mají stejné pouzdro, al e bez měřiče hloubky ponoru.  K dispozici jsou dva modely o průměru 43 a 47 mm. Oba mají voděodolnost až do hloubky 3000 metrů vodního sloupce. Nabídka jednotlivých modelů se liší funkcemi, hodinářským strojkem a také upínacím popruhem. Cena těchto modelů začíná na 990 USD.

Germano & Walter

Germano Walterpub07

Tato německá firma v posledních deseti letech nabízela v malých sériích potápěčské hodinky inspirované staršími modely.  V současné době je v nabídce model T-500 běžící buď na hodinářském strojku ETA 2892, nebo na NOS 2472. Luneta je uzamykatelná, a to druhou korunkou umístěnou v pozici čtvrté hodiny.  Cena potápěčských hodinek Germano & Walter začíná na 3 700 USD.

H2O/Helberg

HELBERG CH1pub07

Dvě německé firmy založené v roce 2011 a 2013 nabízejí nekonečné množství možností individuálního nastavení vašich potápěčských hodinek.  Model Orca dokonce nabízí i výměnu pouzdra.  Voděodolnost těchto strojků je až do neuvěřitelných 6 000 metrů.  Ceny začínají na 500 Euro.  

Pita

Pita Oceana DLC2pub06

V roce 2005 tento španělský člen AHCI představil poněkud neobvykle pojaté potápěčské hodinky s kalibrem ETA. Hodinky Pita Oceana DLC jsou ovládány z vnějšku pouzdra, proto nemají korunku. Voděodolnost sahá až do hloubky 5 000 metrů.  Cena za kus začíná na 4 575 Euro.

Suissemecanica

Suissemecanicapub05

V roce 2011 tato čerstvě založená společnost přišla na trh s kolekcí nazvanou SM8. Všechny modely v této kolekce jsou voděodolné až do hloubky 200 metrů. Luneta se otáčí prostřednictvím krytem chráněné korunky.  Suissemecanica SM8 s automatickým nátahem má hodinový strojek v provedení chodu, startu a resetu typu „single pusher“.  V nabídce jsou  tříručičkové modely s GMT. Movemenst pochází z od společnosti Concepto.  Cena potápěčských hodinek Suissemecanica SM8 začíná na 11 900 Euro.

Squale

Squale 500pub04

Od roku 2011, kdy se legendární italská firma začala navracet ke své bývalé slávě, znovu nabízí některé ze svých bývalých slavných modelů postavených na hodinářských strojcích ETA. Krom toho rozšiřuje výrobu o více komplikované edice.  Ceny potápěčských hodinek Squale startují na ceně 600 Euro.

Tempus Computare

Tempus Computare Shark Watcherpub03

Od svého založení v roce 2010 se tato švýcarská společnost pokoušela do svého chronografu o velikosti 47 mm začlenit i  přísné požadavky na ochranu světových oceánů (a také zaujala hledáním nových míst pro umístění luminiscenčních bodů). Její úsilí bylo korunováno výrobou hodinek pro organizaci Sea Stepherd . Oba modely Shark Watcher a Sea Stepherd jsou postavené na Valjoux 7750. Ceny potápěčských hodinek Tempus Computare začínají na 7 000 Euro.

UTS München

UTS 4000Mpub02

V roce 1999 začala tato německá firma nabízet některé význačné potápěčské modely s firemním logem vyraženým na pouzdru. Některé modely jsou vybavené uzamykacím mechanismem lunety, jiné zas mají voděodolnost do 4 000 metrů pod úrovní vodní hladiny.  Cena nejlacinějších modelů začíná na 2 500 Euro.

Vintage VDB

Vintage VDBpub10

Už podle jména je poznat, že se tato německá firma inspirovala staršími modely potápěčských hodinek, u kterých ale používá i původní hodinový strojek. Nedávno tým VDB nabídl výroční edici v počtu 80 kusů hodinek jako reakci na rostoucí poptávku ze strany zákazníků. Cena nejnižší ho modelu je 1 190 Euro.