Vánoční průvodce při nákupu hodinek, aneb pět nejhezčích hodinek roku 2015

Konec roku se blíží závratným tempem, vánoce jsou prakticky za rohem a nastal tedy čas vybírání dárků a také hodnocení pomalu končícího roku. V podstatě nastalo období otázek a současně i odpovědí.  Jaké hodinky vybrat svým nejbližším pod vánoční stromeček? Které hodinky roku 2015 měly nejhezčí design?  Je vhodné jít na silvestrovskou oslavu se stejnými hodinkami jako loni? Které hodinky z roku 2015 si pořídit pro rok 2016? Zkusme tyto otázky zkompilovat do jedné věty a najít možná i několik variant odpovědí. Takže zásadová otázka zní. Které hodinky z roku 2015 by se díky svému decentnímu vzhledu nejvíce hodily jako dárek pro letošní vánoce?

Napřed je nutno definovat, co jsou vlastně decentní hodinky. Měly by být co do velikosti spíš menší, vzhledově uměřené bez výrazných barevných a tvarových excesů. V podstatě spíše konzervativního vzhledu, v každém případě s důrazem na kvalitu materiálů a provedení. Prostě něco co může bez obav vykouknout zpod manžety košile na společenském banketu, stejně jako zpod rukávu sportovního svetru v oblíbeném golfovém klubu. Mohou vzbudit zájem, ale nesmí ani na chvilku vyvolat ani náznak pohoršeně povytaženého obočí. Nesmí urážet okolí ani vzhledem, ani cenou. Někdy je totiž hranice mez buranstvím a snobstvím opravdu poměrně dost úzká…

Pánské hodinky Montblanc Heritage Chronometrie Ultra Slim

Nezařadit tento chronometr do tohoto seznamu bys sice nebylo ani tak buranství jako spíš projev mimořádné neschopnosti orientovat se v nabídce mimořádných hodinek roku 2015. Montblanc Heritage Chronometrie Ultra Slim má vše z výše uvedené definice a k tomu ještě mimořádné zajímavou cenu. Uvnitř chronometru je ručně vinutý hodinový strojek  ETA/Peseux calibre 7001 zdobený ve stylu Geneva stripes. Provedení kalibru zajišťuje hodinkám diametr 38 mm, při tloušťce pouhých 5,8 mm. Tedy opravdu decentně malé a navíc i štíhlé jako začínající topmodelka.

Pro tento model našel Montblanc inspiraci ve starších hodinkách vlastní produkce-v modelu Minerva Pythagore.  Pánské hodinky Montblanc Heritage Chronometrie Ultra Slim jsou opravdu krásný doplněk například na byznys párty, nebo do večerního obleku pro plesové večery roku 2016.

Cena je 1 965 Euro za model s páskem z nerezové oceli, 5 900 Euro za komplet s páskem ze solidního 18cti karátového červeného zlata.

MontblancHeritageChronometrie01pub

Pánské hodinky Habring² Felix

Pokud chcete na závěrečném firemním večírku vypadat jako ten, co fakt moc dobře zapadl do pracovního kolektivu, ale současně si kvůli tomu ani omylem nemíníte pořizovat úplně stejné, nebo téměř úplně stejné hodinky jako mají všichni vaší kolegové v kanceláři, tak Habring² Felix na vašem zápěstí nemusí být vůbec špatná volba. Tyto pánské hodinky sice nejsou švýcarské produkce, původ mají v Rakousku v dílně bratrů Richarda a Maria Habring. Už to, že tento model získal ocenění na  GPHG 2015 jasně signalizuje, že se nemůže jednat o nějaký ordinérní chronograf. Provedení hodinek je až minimalistické, jsou prakticky bez náročnějších komplikací s výjimkou terčíku vteřinové ručičky umístěného v pozici devátého indexu. Hodinky obsahují hodinový strojek MB 23.01, což je ve skutečnosti lety ověřená ETA / Peseux 7001. Rezerva nátahu je 42 hodin nepřetržitého chodu. Cena těchto pánských hodinek je 4 450 Euro.

Habring-Felix-02pub

Pánské  hodinky A. Lange & Söhne Saxonia Automatic

S tímto modelem se již dostáváme do třídy luxusních modelů, kupodivu ale ani ne kvůli solidnímu zlatému pouzdru, ale díky strojku, který tiká v jeho lesklých útrobách. Uvnitř hodinového pouzdra je umístěn automatický Kalibr L086.1., který hodinkám dává tloušťku profilu 7,8 mm. Hodinový strojek má centrální rotor na rozdíl od jiných modelů A.Longe. Tato značka je totiž všeobecně známá svou preferencí rotorů umístěných mimo středovou část ciferníku. Rezerva nátahu je 72 hodin.

Pokud kupujete A. Lange, tak vždy kupujete prvotřídní německou kvalitu bez ohledu na to, jaký model zvolíte a kde si ho pořizujete. Pokud sáhnete po tomto automatu, získáte sice ciferník o průměru 38,5 mm, což je možná na hraně zadání, ale naproti tomu získáte hodinky s mimořádně elegantním vzhledem a pohodlným nošením. Cena je sice vysoká, 21 800 Euro za provedení v růžovém zlatě, na druhé straně, pokud porovnáme obdobné modely konkurenčních značek, cena není nijak přemrštěná.

A. Lange & Söhne Saxonia Automatic03pub

Pánské hodinky Laurent Ferrier Galet Square

U pánských náramkových hodinek je třeba vždy maximálně minimalizovat riziko, kdy zaměstnanec bude mít zajímavější hodinky než jeho šéf. Tento kariérní faux pas se dá částečně eliminovat nenápadným zjištěním, jaký má šéf vkus, a pokud u svých hodinek preferuje například modrý ciferník, tak je asi lepší nedráždit ho stejným hodinovým blankytem. Pokud má rád ciferník roubený růžovým zlatem, lze doporučit jako vhodnou alternativu stříbrný Laurent Ferrier Galet Square.

Galet Square jsou nezávislé hodinářství a Laurent Ferrier jsou vstupní dveře do jejich síně slávy. Vzhled hodinek je jednoduchý, polštářovitý tvar ciferníku a téměř nahý ciferník s terčíkem vteřinovky nenaznačuje nic mimořádného. Co ale na hodinkách vyniká už na první pohled, jsou nádherně tvarované hodinové ručičky. Teprve pohled pod spodní víčko hodinek odhaluje haute-horlogerie této značky v celé její kráse. Obrovský podíl ruční práce, plochy strojku vyleštěné do dokonalosti, Cena hodinek v nerezovém provedení je 35 000 CHF.

Laurent-Ferrier-Galet-Square04pub

Pánské hodinky Parmigiani-Fleurier Tonda 1950 Tourbillon

Decentní vzhled hodinek nemusí vždy znamenat, že hodinky musí být i funkčně jednoduché, aby snad různými komplikacemi nebyla narušena elegance ciferníku.  Příkladem je Parmigiani-Fleurier, který tento rok představil hodinky s tourbillonem umístěným na přední straně ciferníku, aniž přitom toto řešení nějak ublížilo vynikajícímu designu klasických hodinek Tonda 1950, ze kterých tento model vzešel. V chronometru Parmigiani-Fleurier Tonda 1950 Tourbillon se úspěšně spojuje čistá krása a elegance se špičkovým technickým provedením jednoho z nejtenčích tourbillonů současnosti. Cena hodinek je 123 800 Euro.

Parmigiani-Fleurier-Tonda-1950-Tourbillon05pub