Luxusní pánské hodinky inspirované vůní benzínu

Svět výrobců hodinek a svět rychlých kol je spojen úzkou vazbou již po několik desetiletí.  Automobilová rallye a vysoce výkonné závodní vozy jsou trvalou inspirací i pro konstruktéry a návrháře náramkových hodinek.  Níže vám představíme třináct náramkových hodinek, jejichž design byl ovlivněn atmosférou automobilových závodů a rychlých kol.

Výrobce hodinek Blancpain je partnerem týmu Lamborghini v automobilové sérii závodů Lambo Super Trofeo. Blancplain při této příležitosti vytvořil řadu hodinek Super Trofeo, která je součástí kolekce L-Evolution.  Blancpain L-Evolution Super Trofeo má chronograf typu flyback a zahrnuje materiály používané ve vozech Lamborghini. Například uhlíková vlákna v hodinovém pouzdru, nebo upínací kožený pásek vyrobený ve firmě Alcantara. Firma Lamborghini se také podílela na designu těchto hodinek.

blancpain-lamborghini-watch01pub

Společnost Breitling jako součást své hodinářské série Breitling for Bentle představila limitovanou edici  Breitling for Bentley Supersports Chronograph, jako poctu pro  Continental Supersports, což je nejrychlejší a nejvýkonnější vůz Bentley, který byl kdy vyroben, a který je současně držitelem světového rychlostního rekordu na ledě. Hodinové komplikace jsou navrženy ve stylu přístrojové desky, ciferník je v barvě Královské černé. Terčíky subciferníků jsou vyvedeny v modré, oranžové nebo bílé barvě, což platí i pro vnitřní lunety. Luneta, také inspirovaná designem kontrolních přístrojů na palubní desce obsahuje variabilní tachymetr, který měří průměrnou rychlost bez ohledu na to, kolik času uplynulo, jaká vzdálenost byla ujetá, nebo jaká byla dosažená maximální rychlost.

breitling-bentley-02pub

Náramkové hodinky BRM BT-12 46 Gulf  byly inspirovány ikonickým strojem Porsche 917, který ve filmu Le Mans pilotoval herec Steve McQueen. Hodinový strojek z masívního titanového bloku byl vyroben v domovské manufakturní dílně. Diametr strojku je 46 mm a obsahuje modifikovaný  ETA Valjoux 7753 chronograph movement. Oranžová barva ciferníku navazuje na oranžový emblém loga Gulf s modrým nápisem uprostřed. Stejná oranž je použita u upínacího pásku, který je ze stejného materiálu jako bezpečnostní pásy závodních vozů.

BRM BT-12 46 Gulf03pub

Chronometr Chopard Superfas Chrono  má hodinové pouzdro o průměru 45 mm a je poháněný automatickým Kalibrem 03.05-M. Podélné linie na pozadí černého ciferníku jsou inspirované vzhledem ochlazovacích žeber chladicího systému závodních vozů. Upínací pásek svou povrchovou strukturou silně připomíná dezén pneumatik závodních monopostů soutěžících v sériích vysokorychlostních závodů. Jednou z komplikací hodin je i tachymetr na obvodním kroužku lunety.

chopard-superfast-chrono-watch04pub

Společnost Graham se u svých hodinek Silverstone RS Endurance 24HR pyšní hodinovým strojkem s funkcí monopusher a duálním měřením až 24hodinových závodů včetně mezičasů. Hlavní spouštěč měření minut a sekund je umístěn v pozici druhé hodiny s funkcí start-stop-reset. Tlačítko má kruhový tvar a je opatřeno červenou pogumovanou čepičkou. Přídavný měřič je umístěn v pozici čtvrté hodiny a je vyveden také v červené barvě, ale má obdélníkový průřez. Toto tlačítko aktivuje sekundární chronograf. S touto kombinaci měřičů času jsou hodinky ideální pro společné měření vytrvalostních závodů i testovacích jízd.

Elementy inspirované motoristickým sportem jsou patrné jak na ciferníku, tak na upínacím pásku. Například reliéf otisku závodní pneumatiky, sekundární čítač ve tvaru kotoučových brzdových disků, nebo centrální číselník, který má okraj v dezénu profilu povrchu pneumatiky.

Silverstone RS Endurance 24HR04pub

Firma Hublot začala spolupracovat s Ferrari,  italskou ikonou motoristického sportu, v roce 2012. Oba partneři měli za sebou již některé společné projekty, například  Hublot Big Bang Ferrari Titanium Carbo (BB FTC) s dnes již slavným safírovým sklíčkem s pohonem HUB 1241 Unico movement z dílny této společnosti. Hodinky BB FTC jsou vybavené ciferníkem typu flyback. Mají centrální ručičkový chronograf ve stylu Ferrari,  subciferník  v pozici třetí hodiny je číslován pro měření uplynulé doby až do délky času 60 minut. Luneta z karbonových vláken je také vyrobena u Hublotů v jejich domovské manufaktuře.  Materiály jako karbon a titan jsou často používané jak v hodinářství, tak při vývinu špičkových závodních strojů.

Hublot-Big-Bang-Ferrari-Titanium-Carbon05pub

Řada Ingenieuer je inspirována partnerstvím se závodním týmem Mercedes AMG Petronas Formula One. Hodinky  IWC Ingenieur Double Chronograph Titanium mají titanové pouzdro a lunetu, také ale i titanovou korunku a ochranný kryt korunky a tlačítka. Vše je potaženo pryžovou vrstvou pro snazší uchopení. Mechanismus double chronografu má dělenou sekundovou ručičku, která může být použita pro měření dvou mezičasů, zatímco měření hlavního času běží dál. Po stisknutí tlačítka umístěného v pozici desáté hodiny, dělená vteřinová ručička pokračuje v měření. Počet měřených časů díky tomuto řešení není početně omezen.

IWC Ingenieur Double Chronograph Titanium06pub

K 100. výročí založení automobilky Aston-Martin označila společnost Jaeger-LeCoultre tohoto tvůrce špičkových automobilů jako svého partnera, který bude s nimi v příští dekádě spolupracovat při vývinu a tvorbě hodinek inspirovaných jejich luxusními vozy.

Hodinky Master Compressor Extreme W-Alarm Aston Martin obsahují automatický Kalibr 912 z dílny Jaeger-LeCoultre se zobrazením světového času a s mechanickým alarmem. Diametr má velikost i 46,3 mm a je umístěn v pouzdru z titanu a nerezové oceli, na kterém je vyryto logo společnosti Aston Martin. Bílo černý ciferník má na sobě zdobení připomínající masku chladiče tohoto vozu. Hodinky Master Compressor Extreme W-Alarm Aston Martin byly vyrobeny v limitované sérii 100 kusů, což současně symbolizuje sto let existence automobilky.

Master Compressor Extreme W-Alarm Aston Martin07pub

K 10. výročí spolupráce mezi firmami Parmigiani a Bugatti vznikl model  Parmigiani Bugatti Type 370 Mythe, jehož estetický ciferník odkazuje na stylizovaný vzhled motorového bloku. Hodinové pouzdro je vytvořeno jako „driver ‘s watch style” kdy je aktuální čas dobře viditelný z pohledu řidiče i v době, kdy má obě ruce položené na volantu. Design neobvykle tvarovaného ciferníku, zdobeného 18 karátovým růžovým zlatem, je současně připomínkou tvaru mřížky motoru ikonického vozu Bugatti Type 57 a některých raných typů této značky.

Parmigiani Bugatti Type 370 Mythe08pub

Richard Mille byl při návrhu svého modelu také inspirován automobilovými závody, konktrétně vozy Formule jedna. Na svém modelu  RM 011 Flyback Chronograph jako první použil hodinové pouzdro vyrobené z nitridu křemíku. Tento materiál je extrémně tvrdý a také odolný proti korozi a výrazným změnám teplot. Krom toho je velmi lehký. Tyto vlastnosti ho v automobilové branži předurčují jako konstrukční materiál pro ventily motorů, nebo pro rotační součásti například u turbodmychadel. Hodinky jsou osazeny vylepšeným automatickým kalibrem RMAC1 s flyback mechanismem.

Flyback Chronograph09pub

Společnost Rolex představila před dvěma lety na výstavě Baselworld 2013 k 50. výročí založení své hodinky Rolex Cosmograph Daytona, které dostaly jméno po slavném závodním okruhu. Tato prestižní edice, v ceně 75 000 USD za kus jsou první hodinky Rolex s hodinovým pouzdrem z platiny. Tachymetr na lunetě je vyrobený z Rolex Cerachromu. Majitel hodinek může na hodinkách používat tachymetr v kombinaci s chronografem pro měření rychlosti až do 400 mil (nebo 400 km) v hodině.

Rolex Cosmograph Daytona10pub

TAG Heuer oslavil 50. výročí ikonických hodinek Carrera vydáním několika nových modelů této řady. Design TAG Heuer Carrera Calibre 36 Chronograph Flyback je ovlivněn klasickými stopkami TAG Heuer. Také zde jsou vteřiny odečítány na velkém kruhovém měřítku zobrazeném vně hlavního ciferníku.

TAG Heuer Carrera Calibre 36 Chronograph Flyback11pub

Hodiny Tissot PRS 516 Extreme svůj vzhled odvozují od náramkových hodinek Tissot z roku 1960, samozřejmě u nového modelu doplněné o některé moderní prvky. Hladké linie hodinového pouzdra vycházejí z ladných karosérií moderních vozů a některé detaily na ciferníku a lunetě evokují některé prvky přístrojových desek. Upínací pásek má reliéfní zdobení inspirované ventilačním systémem motoru. Existuje i verze, kdy perforace upínacího pásku je shodná se stylizovaným vzhledem volantu. Hodinky mají automatický hodinový strojek, dobře viditelný přes průhledný spodní kryt. Jeho skeletizovaný vzhled evokuje lité disky kol.

Tissot PRS 516 Extreme12pub