Breitling Chronomat 44 Raven. Klasika v barvě havraních per

Legendární pilotní řada Chronomat z produkce značky Breitling vítá do své rodiny nový přírůstek. Model s přídomkem Raven je zahalený do tmavého hávu, se kterým náramně kontrastují oranžové detaily na číselníku i lunetě.

Letecká kolekce Breitling Chronomat letos oslavila 30leté jubileum a k této příležitosti světlo světa spatřil model Airborne velikosti 41 a 44 milimetrů. Novinka jménem Raven přichází pouze ve větší velikosti, což ale nijak nesnižuje její atraktivitu.

Připomeňme, že kolekce Chronomat existuje v dnešním designu od roku 2009, kdy do jejího pouzdra hodináři poprvé uložili vůbec první manufakturní kalibr výrobce s jednoduchým označením Breitling 01 (B01).

Ten si Breitling šetří pouze pro nejvyšší řady, krom Chronomatu jej tak můžeme nalézt třeba u řady Navitimer 01 nebo Transocean Chronograph. Kalibr B04, rovněž in-house, pak přidává ukazatele GMT.

Chronomat Raven spoléhá na B01, který se chlubí nadprůměrnou rezervou chodu 70 hodin, okamžitým překlopením data ihned po půlnoci (stále běžnější i u základních strojků) a chronografem se sloupkovým kolem. Ve strojku bychom napočítali hned 47 ložiskových uložení, oscilátor pak vykoná obligátních 28 800 polokmitů za hodinu.

Oproti běžnému modelu Raven vsadil na odolnou uhlíkovou vrstvu, která překrývá kvalitní nerezovou ocel 316L.
Rozložení číselníku definuje samotný kalibr, najdeme zde tedy 30minutový a 12hodinový sčítač stopek s přesností 1/4 sekundy (pozice 3 a 6), u devítky je pak mimostředná sekundová ručka. Věnec datumovky barevně ladí s celým číselníkem a tím se trochu zapírá, průzor najdeme mezi čtyřkou a pětkou.

Zpestřením je obvodový prstenec s tachymetrickou stupnicí ve výrazné oranžové barvě. Stejný barevný nádech si propůjčily také gumové arabskými číslicemi indikované pětiminutové intervaly na otočné lunetě.

Dýnko pouzdra s odolností vůči 200m tlaku vodního sloupce je na rozdíl od původního modelu se safírovým průhledem a dává tak na odiv mj. neúnavný oscilátor, který tu a tam překryje rotor automatického nátahu. Aby bylo barevné ladění vyvedeno k dokonalosti, je černý i rotor a logo Breitling se známým nápisem pak – jak jinak – než oranžové.