Hlavní ocenění udělené na GPHG 2015 (1. část)

V říjnu se konal patnáctý ročník  Grand Prix d’Horlogerie de Genève (GPHG), což je vrcholná hodinářská akce srovnatelná s předáváním Oskarů ve filmové branži. Porota složená z významných osobností z hodinářského oboru udělila celkem 17 ocenění těm hodinkám, které nějakým způsobem významně vynikly v hodnocených kategoriích.

Hlavní cenu známou jako  “Aiguille d’Or” (Golden Hand) získala společnost Greubel Forsey pro své hodinky Tourbillon 24 Secondes Vision.

GreubelForseyTourbillon pub1

Toto vynikající dílo Roberta Greubela a Stephena Forseyho bylo již představeno veřejnosti na letošním Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH). Uvnitř hodinek je zabudován rychle rotující tourbillon nakloněný v úhlu 25 stupňů.  Greubel a Forsey se v tomto případě vůbec poprvé rozhodli ukázat, jak tento jejich zázrak hodinářského mikrostrojírenství pracuje.  Je viditelný na spodní straně hodinek, ukrytý je pod vypouklým safírovým víčkem. Další průhled do nitra hodinářského strojku je na straně ciferníku v prostoru číslice devět. Celý ciferník je jednoznačně podřízen účelové eleganci. Štíhlá kopí ocelově modrých hodinových ručiček se pohybují mezi smaltovanými indexy oddělujícími od sebe čísla 12 a 6. Diskrétní logo GF je umístěno pod číslicí dvanáct, nevelká vteřinová ručička se pohybuje v terčíku na místě indexu čtvrté hodiny. Celek přitom nepůsobí roztříštěným nebo nepřehledným dojmem.  Je to vynikající ukázka pure hodinářského designu.

Piaget Altiplano Chronograph pub2

Hodinkám Piaget Altiplano Chronograph byla udělena cena The Chronograph Watch Prize jako ocenění rekordu v dosažení štíhlosti u konstrukčních částí hodinek.  Oceněn byl movement  o síle pouhých 4,65 mm a dále vodotěsné pouzdro silné jen 8,24 mm. Nutno dodat, že Kalibr  883P je v současné době nejtenčí automatický hodinový strojek na trhu.

Tudor-Pelagos pub3

Firma Tudor získala ocenění  Sports Watch Prize za svůj výrobek Tudor Pelagos.  Jedná se o potápěčské hodinky provedené v retro stylu. Voděodolnost mají do 500 metrů, pouzdro je z kartáčovaného titanu, který dává hodinkám na zápěstí příjemně nízkou váhu. Náramek ze stejného materiálu vizuálně dotváří hodinkám kompaktní vzhled. Tudor pro tyto hodinky vyvinul a vyrobil svůj první opravdu vlastní hodinářský movement.