Výstava Watches & Wonders, která proběhla na přelomu září a října v Hongkongu ukázala spoustu novinek z dílen prestižních hodinářských manufaktur. Mezi nimi nechyběla ani Officine Panerai, která krom jiných ukázala Radiomir 1940 se zcela novým in-house strojkem.
Uvedení nového manufakturního strojku je pro každou značku důležitým okamžikem a prestižní výstava pak ideální příležitostí k jeho prezentaci. Časomíry Panerai můžeme v základu rozdělit do dvou základních skupin, kdy maskulinní rozsáhlou řadu Luminor doplňuje neméně široká, avšak subtilnější kolekce Radiomir. Každá z těchto dvou základních rodin se dále větví do dvou podskupin.
Radiomir 1940 kombinuje obě základní kolekce, kdy poduškové pouzdro typické pro všechny hodinky značky s florentskými kořeny, doplňují masivnější nožky. Ty jemné drátové přeci jen nesednou každému, byť jsou snadno odnímatelné a výměna řemínku, pro všechny majitele hodinek Panerai tolik oblíbená kratochvíle, je tak otázkou několika okamžiků.
Ze zlata nebo oceli
Nové Radiomir 1940 budou k dispozici ve dvojím provedení: varianta s ocelovým pouzdrem a černým číselníkem nese číslo PAM00572, trojčíslí 573 pak indikuje verzi z červeného zlata s obsahem mědi a platiny, u níž rafičky obíhají na hnědým číselníkem.
Ten je v obou případech sendvičový. Tvoří jej tedy dvě vrstvy, spodní je opatřená SuperLuminovou, v horní jsou pak vyhotoveny otvory v podobě indexů a arabských číslic na hlavních pozicích. Sklíčko je safírové, liší se ale jeho síla (ocelová verze 1,7 mm, u zlaté je tenčí – 1,5 milimetru). Rozměr pouzdra vodotěsného do 100 metrů s převažujícími leštěnými plochami je pro obě verze stejný, 45 milimetrů.
Novinka sice není zdaleka prvním modelem řady Radiomir 1940, premiérou je ale uložený strojek Panerai P.4000. Vůbec poprvé se tedy hodinky této kolekce pyšní kalibrem s automatickým nátahem, doposud bylo vždy nutno strojek natahovat ručně korunkou.
O nátah hnací pružiny prostým pohybem se navíc stará mikrorotor, který hodináři Panerai použili vůbec poprvé. Mimostředně uložené závaží nátahu je tedy v jedné rovině s můstkem a nezvyšuje tak výšku kalibru a potažmo celých hodinek, které si tak zachovávají štíhlou linii. Ať jsme konkrétnější: výšku strojku se podařilo udržet pod 4 milimetry (3,95 mm) a průměr je 13¾ pařížských linek (31 mm).
Z celkem 203 komponent složený mechanismus čítá hned 31 ložiskových uložení, věnec 4hz oscilátoru je z Glucyduru, vyšší odolnost vůči nárazům garantuje systém KIF Parechoc. Dva v sérii řazené pérovníky pak nadprůměrnou rezervu chodu 72 hodin.
Ocelovou a zlatou verzi odlišuje také materiál zdobeného mikrorotoru: cenově dostupnější ocelová varianta má rotor wolframový, dražší pak z 22karátového zlata. Zdobení rotorů se liší, jak je vidět na přiložených fotografiích.
Nové Panerai jsou dodávány na černém nebo hnědém aligátořím řemínku s bílým prošíváním.