Černá na černé, aneb 17 hodinek v tmavém provedení

Modrá barva kam se podíváš, to je poslední trend v hodinářské paletě barev současných let. Nicméně elegantní černá naštěstí nezůstala úplně zapomenutá. Téměř každá hodinářská značka má v nabídce aspoň jeden celočerný model. Tedy černý ciferník, černé pouzdro, ebenově černé tahy, černé vše jak černá kočka v tunelu.

Hodinky  Audemars Piguet’s Royal Oak Offshore Diver´ byly představeny na SIHH v roce 2013 jako součást oslav 20tiletého výročí Royal Oak Offshore Chronograph. Tyto nové potápěčské hodinky byly první model této značky, který byl vyroben s keramickým pouzdrem. Voděodolnost hodinek je do 300 metrů, luneta upínací korunky je s úpravou pro snadnou manipulaci ve velké hloubce. Keramika pouzdra je sedmkrát pevnější než ocel a je velmi odolná proti poškrábání. Cena Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver je 21 800 USD pro koncového zákazníka.

Audemars Piguet Royal Oak 01pub

Vzhled hodinek  Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe Flyback Chronograph je evidentně inspirován staršími modely potápěčských přístrojů ze sedmdesátých let 20. století. Hodinky jsou vybavené automatickým nátahem, hodinový strojek je zcela nový a pochází přímo z manufaktury Bythyscaphe. Pětiherzová rychlost se také jeví jako velmi hezké číslo. Průměr pouzdra z černé broušené keramiky je 43 mm, černý ciferník má povrchové provedení  sunburst.

Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe 02pub

Hodinové pouzdro Breitling Navitimer Cosmonaute Blacksteel bylo černěno podobným, nebo stejným výrobním procesem jako model Seawolf Blacksteel . Do oceli se přidávají vysoce odolná uhlíková vlákna. Ciferník má provedení ve stejném barevném odstínu, v jakém je vyvedeno pouzdro hodinek, ručičky pomocných ciferníků jsou pro větší kontrast vyrobené v jasně červeném zabarvení.  Potápěčské hodinky Breitling Navitimer Cosmonaute Blacksteel se prodávají s páskem z černého perforovaného kaučuku pojmenovaným   “Ocean Racer”. Jedná se o limitovanou edici v počtu 1 000 kusů. Cena jednoho kusu je 9 590 USD.

Breitling Navitimer Cosmonaute Blackstee03publ

Na výstavě Baselworld 2013 firma Eberhard oznámila limitovanou edici Chrono 4 Géant watch přezdívanou “Full Injection.” Tuto přezdívku tento výrobek získal díky speciálnímu způsobu výroby hodinového pouzdra o rozměru 46 mm. Tento proces, pokročilá nízkoteplotní difuze, napenetruje do oceli vrstvu karbonu a tím ocel konstrukčně zpevní. Tímto způsobem byl dosažen efektní vzhled hodinek, které vypadají jako by byly produktem programu „stealth“. Černá barva je nanesena technologií DLC  na pouzdro, korunku, lunetu, ovládací tlačítka chronografu a upínací sponu.  V černém provedení je také hlavní ciferník včetně subciferníků.  Pánské hodinky Chrono 4 Géant Full Injection se prodávají jako limitovaná edice v počtu 500 kusů.

Eberhard & Co Chrono 4 Géant04pub

Girard-Perregaux nedávno představil novou verzi svého modelu Traveller WW.TC (World Wide Time Control). Nová verze v pouzdru z titanu naneseného technologií DLC, je uživatelský příjemná, díky použitému titanu je lehčí oproti staré verzi a ze stejného důvodu je i velmi odolná proti poškrábání.  V centrální části ciferníku je třírozměrné znázornění zeměpisné délky a šířky včetně zobrazení chronografických funkcí na subcifernících umístěných v pozicích indexů čísel 3,6 a 9. Datové okno je umístěno v prostoru pod indexy 1 a 2 v těsné blízkosti jména značky a loga.

Girard-Perregaux Traveller WWTC 05pub

Hodinové pouzdro modelu  Hublot Classic Fusion Classico Ultra-Thin All Black má velkorysý průměr 45 mm, tloušťka pouzdra je však pouhých 8.3 mm. Keramika pouzdra a lunety má leštěnou saténovou úpravu. Saténové leštění je použité i na korunce, která nese emblém firmy Hublot. Upínací oka jsou vyrobena z černé syntetické pryskyřice. Safírové sklíčko kryjící ciferník má na sobě vryté  logo společnosti Hublot, ciferník je černěný, ručičky a indexy jsou leštěné. Také upínací pásek je složený z více materiálů;  spodek je z černého kaučuku, horní vrstva je z černé leštěné aligátoří kůže. Spona má úpravu shodnou s ostatním materiálem hodinek, tedy černý satén. Pánské hodinky Classic Fusion Classico Ultra-Thin All Black se prodávají za 18 300 USD.

Hublot Classic Fusion Classico Ultra06pub

Mezi hodinkami  IWC Aquatimer, které jsou inspirované pracíi Charlese Darwina a činností Cousteau Society patří i  IWC Aquatimer Chronograph Edition “Galapagos Islands.”  Tento model je vyvedený v celočerném provedení s černým upínacím páskem a je poháněn hodinovým strojkem Kalibr 89365 z dílny společnosti IWC. Tyto pánské hodinky jsou voděodolné do 300 metrů. Spodní víčko hodinového pouzdra je zdobené rytinou představující exotickou přírodu na Galapágách.

IWC Aquatimer Chronograph Galapagos07pub

Pánské náramkové hodinky Omega Speedmaster Moonwatch “Dark Side of the Moon” získaly své jméno od černých oxidů zirkonu obsažených v ciferníku. Také keramické hodinové pouzdro obsahuje tyto minerály. Průměr pouzdra je 42,5 mm, pouzdro i ciferník jsou při finální úpravě jemně broušené a následně doleštěné. Číselník má zajímavě provedené indexy-jsou potažené bílým 18cti karátovým zlatem. Luneta je také z leštěné černé keramiky, měřítko tachymetru je zde vyryté do matného nitridu chrómu. Nitrid chrómu ve stejné barevné úpravě je použitý i na spodním víčku hodin. Na povrchu víčka je vyrytý nápis  “DARK SIDE OF THE MOON”. Černočernou fazónu hodinek doplňuje pásek z černého kordu a s černou keramickou přezkou. Cena The Omega Speedmaster Moonwatch “Dark Side of the Moon” je 12 000 USD.

Omega Speedmaster Moonwatch08pub

Panerai Tuttonero Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Ceramica je italský příspěvek do seznamu náramkových hodin „černá na černé“. Tyto pánské hodinky mají pouzdro i tah vyrobený z černé matné keramiky.  Díky stejné finální úpravě tvoří masív hodinek spolu s upínacím tahem a upínací sponou vzhledově, konstrukčně i esteticky jednolitý celek. V souladu s tmavým pojetím celého modelu je stejně černě zbarvený i hodinový strojek. Ten je viditelný přes černě tónované safírové sklo na spodní straně pouzdra. Název modelu “Tuttonero” je vyryté na spodní straně pouzdra hodinek. Hodinky s limitovanou edicí 500 kusů se prodávají za 16 300 USD.

Panerai Tuttonero Luminor 09pub

Chronograf Perrelet’s Turbine Chrono byl představený na Baselworld 2013. Jeho ciferník kombinuje vzhled turbíny s číselníkem chronografu jako s transparentním diskem v centru hodinového dialu. Celočerný model má technologií  DLC černě potaženou turbínu pod číselníkem, stejná technologie je použitá i u hodinového pouzdra.

Perrelet Turbine Chrono10pub

Ralph Lauren Sporting Chronograph Black Ceramic byl první výrobkem firmy Ralph Lauren s hodinovým pouzdrem vyrobeným ze směsi keramiky a zirkonu. Tento high-tech materiál je pro svou odolnost používán například v tryskových motorech.  Pouzdro je proto velmi odolné na otěr a je také velmi lehké.  Uvnitř pouzdra je mechanický strojek od firmy Jaeger-LeCoultre. Tyto pánské náramkové hodinky jsou k dispozici ve velikostech 39 a 45 mm a prodávají se v cenovém rozpětí 5 500 až 6 400 dolarů podle provedení modelu.

Ralph Lauren Sporting Black 11pub

Richard Mille představil svůj celočerný model RM 030 Black Out v limitované edici 30 kusů. Model má pouzdro s vrstvou titanu nanesenou technologií DLC.  Černé jsou i další komponenty hodin, například vnitřní luneta, korunka a její ochranný rám, upínací pásek včetně spony a také čísla na skeletovaném ciferníku. Některé části číselníku jsou zvýrazněny červenou barvou například rám datového okna, špička vteřinovky a rezerva nátahu. Cena pro koncového zákazníka je stanovena na 95 000 USD.

RichardMille_RM030_BlackOut12pub

Hodinky AG Heuer Carrera Calibre 36 Flyback Racing jsou jedním z modelů Carrera, které byly vyrobeny 50. výročí založení v roce 2013. Je to první model Carrera, který je poháněn TAG Heuer nadupanou verzí chronografického hodinového strojku  Zenith El Primero. Hodinky mají 43 mm velké pouzdro a tradiční design typický pro modely Carrera. Povrch je před nanesením vrstvy černého karbidu titanu strojově pískován. Černý upínací pásek je viditelně inspirován prostředím automobilových závodů. Na povrchu je perforován, upínací spona je také potažena titanovou vrstvou. Cena hodinek je 8 900 USD.

TAG Heuer Carrera Calibre 36 Flyback13pub

Tudor’s Fastrider Black Shield jsou hodinky inspirované motocykly Ducati. Monoblok je z černé matové keramiky doplněné červenými prvky. Hodinové pouzdro je vyrobeno z jednoho kusu keramiky, do které je high-tech metodou injektáže přidán povlak jiného kovu, čímž se dosáhne vysoké odolnosti proti opotřebení povrchu. Ciferník a luneta má pro dosažení kontrastu některé části v červeném zabarvení včetně pečetního znaku Tudor na pozici dvanácté hodiny.

Tudor Fastrider Black Shield14pub

Část nedávno představené kolekce TW Steel’s CEO Tonneau (Ref. CE2006)  vyrobené ve Švýcarsku má velké barelové hodinové pouzdro o velikosti 46×53 mm s pískovaným povrchem potaženým titanovou vrstvou metodou vakuového napařování (PVD). Také tlačítka mají upravený povrch stejným technologickým postupem. Chronograf je schopen měřit čas na 1/10 sekundy díky hodinovému quarz strojku Ronda, který hodinky pohání. Pánské hodinky TW Steel CEO Tonneau mají černý silikonový upínací pásek a safírové sklíčko jako odolný kryt ciferníku.

TW Steel CEO Tonneau15pub

V roce 2012 představila firma Ulysse Nardin model  Black Sea, patřící do kolekce hodinek Marine Diver. Hodinky mají indikátor rezervy nátahu pro 42 hodin, vteřinový registr a také zobrazení čísla dne. V souladu se zaměřením na aquatematiku je černý ciferník a upínací pásek stejné barvy zdobený symboly vodních vlnek. Voděodolnost těchto pánských náramkových hodinek je udávána do 200 metrů.

Ulysse Nardin Blacksea16pub

Hodinky Zenith Pilot Montre D’Aeronef Type 20 GMT Red Baron jsou poctou stíhacímu esu z první světové války, baronu Albrechtu von Richthofenovi, známému pod přezdívkou Rudý Baron. Hodinky mají ocelové pouzdro, které je na povrchu ošetřené černým povlakem prostřednictvím technologie DLC.  Černý ciferník s velkými arabskými číslicemi má luminiscenci zajištěnou pomocí bílého nátěru Super-LumiNova. Pro lepší orientaci má GMT ukazatel červenou barvu hrotu. Upínací popruh je pošitý telecí kůží a upínací spona má DLC úpravu. Cena pánských hodinek  Montre D’Aeronef Type 20 GMT Red Baron je 8 600 USD.

Zenith Pilot Montre 17pubRed Baron