Glashütte Original PanoMaticLunar

Glasütte Original je jednou z hodinářských firem sdružených pod záštitou Swatch Group, což už samo o sobě je zajímavé, protože Glashütte Original nejsou švýcarskou společností, ale je to německá firma. To že se jedná o německou společnost, může být samozřejmě jen přínosem, protože Němci, byť ve švýcarském prostředí, nejsou tolik vázáni švýcarskou hodinářskou tradicí a jejich inovativní přístup k designu i ke konstrukci hodinek může přinést nejedno příjemné překvapení a to nejen u limitovaných hodinářských edicí.

glashutte-panomaticlunar01pub

Pánské hodinky Glashütte Original PanoMaticLunar jsou vyrobeny z osmnáctikarátového růžového zlata. Obsahují kalibr 90-02, který pracuje s kmitočtem 4 Hz. Rezerva nátahu je 42 hodin.  Průměr hodinového pouzdra je 40 mm, pro zájemce jsou k dispozici buď v pouzdru z červeného zlata, nebo z nerezové oceli.  Na výšku je pouzdro poměrně hodně silné, jeho tloušťka je 12,7 mm, ale to je dáno uvnitř umístěným hodinovým strojkem. Nicméně díky malému průměru je téměř 13 mm velikostním benefitem pro každého, který by snad měl dojem, že 40 mm je pro jejich zápěstí přece jen trochu málo, ale 13 mm k tomu navrch je už tak právě akorát. Vyšší pouzdro zajišťuje i větší voděodolnost, PanoMaticLunar ji má až do padesáti metrů. U hodinek této velikosti, které nespadají do třídy sportovních modelů, to bývá obvykle o dvacet metrů méně, hlavně kvůli menšímu profilu pouzdra.

glashutte-panomaticlunar02pub

Číselník má asymetrické uspořádání, nicméně je velmi dobře čitelný. Hlavní a největší ciferník měří čas, do jeho plochy prolíná vedlejší sekundový dial. Designéři oba číselníky umístily v pozici čtení zleva doprava a směrem dolů, takže oči automaticky vyhledávají dle naučeného zvyku hlavní údaje a uživatel nebloudí po ploše dialu, byť by se to dalo při tomto netradičním rozmístění komplikací očekávat. Teprve ve druhém sledu na pozici vpravo nahoře je umístěn půlměsíc lunárního kalendáře a dole pod ním velké datové okénko. Jediné co by se snad mohlo tvůrcům vytknout na jinak dokonale čistém designu chronografu je poměrně značné množství textu rozmístěného po ploše dialu. Například text „Made in Germany“ mohl být klidně umístěn na spodní straně pouzdra.  Množství textu sice nijak neruší čitelnost hodnot na ciferníku, nicméně u pánských hodin této třídy je podobné řešení neobvyklé a zbytečně působí poněkud pouťově.