Novinky u RGM: pilotní hodinky a první smaltovaný číselník

Výroba časomíry přesně dle požadavků klienta. Nabídka, kterou se může pochlubit jen málokterá hodinářská značka. RGM, jež se mezi takové společnosti s hrdostí řadí, nedávno představila hned dvojici novinek. Na své si přijdou milovníci aviatiky i v Americe tolik populárního baseballu.

Že máme co dočinění s dvěma různými časomírami dokládá i odlišnost obou světů, tedy letectví a baseballu. Promítnout totiž rysy obou z nich do jediných hodinek by snad ani nebylo možné.

Model Pro Aviator zaujme svoji kompaktností, ocelové pouzdro (na přání může být z titanu) vyrobené na území Spojených států amerických totiž má v průměru jen 38,5 milimetrů. Letecké hodinky obvykle patří k největším a jejich velikost nezřídka překračuje i 50 mm.

Nové RGM tak potěší příznivce menších hodinek, pověstná přehlednost číselníku je totiž navzdory rozměrům zachována. Lví podíl na tom mají velké indexy na hodinových pozicích, které u hlavních doprovázejí dominantní arabské číslice.
Středovou tmavší plochu číselníku hodináři využili pro zobrazení 24h škály.  Chytře je vyveden náhled na datumový věnec, jehož apertura je částečně součástí centrálního pole a nepůsobí tak nijak rušivě.

Konce mečových ruček jsou luminiscenční. Spolehlivý odečet času  nejen v kokpitu letounu je totiž jednou z hlavních rysů pilotních hodinek. Neméně důležitým je pak samozřejmě spolehlivý chod s pokud možno nízkou denní odchylkou. Tento požadavek splňuje kalibr ETA 2892-A2 s 21 ložiskovými kameny a obvyklou 4hz frekvencí oscilátoru.

Jeho neúnavné kmitaní bude možno pozorovat skrze dýnko se safírovým prosklením. Tedy pouze v případě, že jej zrovna nebude překrývat těleso automatického nátahu, jež je krom loga RGM zdobeno proslulými ženevskými pruhy. Můstky kalibru jsou perličkovány. Vroubky na korunce zajišťují komfortní manipulaci při korekci času a data, za příplatek je možno přiobjednat šroubení korunky.

Stupeň vodotěsnosti jen 9,9 mm tenkého pouzdra výrobce neuvádí, k hodinkám je standardně dodáván hnědý kožený řemen s výrazným bílým prošíváním s trnovou ocelovou sponou. Opět je ale možné ji  – s nějakým doplatkem – zaměnit za překlápěcí. Cena začíná na 3 350 dolarech, verze s titanovým pouzdrem pak znamená 1000dolarový příplatek.

Baseball in Enamel: první RGM se smaltovaným číselníkem

Smaltované číselníky jsou u náramkových hodinek velkou vzácností, ve svém portfoliu je tak má jen málokterá hodinářská značka. Na úplný vrchol v tomto směru patří odborníci  manufaktury Ulysse Nardin, kteří nedávno představili další plod poctivé práce, model Amerigo Vespucci.

Zakladatel značky Roland G. Murphy (odtud tedy akronym RGM) podlehl kouzlu smaltovaných číselníků při své někdejší návštěvě Národního muzea hodinek a hodin v Pensylvánii.  Mezi muzejními kousky jej doslova uchvátily kapesní hodinky značky Waltham Watch Company, znázorňující figury hráče baseballu. V ten moment měl jasnou vizi: připravit časomíru kombinující tradiční ruční řemeslo s populárním národním sportem.

Ztělesněním této vize jsou nové hodinky RGM Pennsylvania Series, jejichž smaltovaný číselník věrně kopíruje motiv kapesních hodinek Waltham Watch Co. z roku 1892.

Tvorba smaltovaného číselníku není vůbec jednoduchá. Barevné práškové sklo se nanáší na kovový povrch, který se následně zahřívá na vysokou teplotu 800 až 900°C. Při takovém žáru dochází k roztavení skla a vytvoření nového povrchu.

Při technice zvané Grand Feu se tento postup opakuje pro každou vrstvu a při každém dalším opakování hrozí, že dojde k přepálení materiálu nebo výskytu prasklin ve sklovině. Vysoká rizikovost je ale ve finále v případě úspěchu vykoupena odpovídající odměnou – kráse smaltovaného číselníku se totiž jiný nemůže vyrovnat.

Baseballová novinka RGM je ale na vysoké úrovní i z hodinářského pohledu. V ocelovém pouzdře velikosti 43,3 mm s nezbytnou nálepkou Made in USA je totiž uložen manufakturní kalibr RGM 801 s manuálním nátahem a rezervou chodu v rozmezí 40 až 44 hodin. Oscilátor vykoná 18 000 polokmitů za hodinu (2,5 hz) a celý mechanismus má 19 ložiskových uložení.

Byla by škoda takový strojek skrývat před všemi z celkem 10 možných majitelů této přísně limitované edice, v RGM tuto chybu pochopitelně neudělali a tak safírové sklo na dýnku kalibr odhaluje v celé jeho kráse. Vidět tak jsou rhodiované nebo zlacené můstky zdobené nápisem Lancaster Penna. USA a logem výrobce.

Safírové sklo chrání i číselník s dvojicí modrých centrálních ruček a mimostřednou sekundovkou u šesté hodiny. Role hodinových indexů se zhostili již zmínění hráči baseballu v celkem dvanácti polohách. Motiv ohraničuje stupnice s minutovou škálou, na jejíž vnější straně je ještě znázornění hodin římskými číslicemi.

Novinka RGM ve společnosti vzorových kapesních hodinek Waltham Watch Co. Společným rysem je smaltovaný číselník s motivem baseballu

Boky pouzdra zdobí vroubky, kterými je pro pohodlné natahování vybavena také signovaná korunka. Na koženém řemínku z aligátora, který je uchycen mezi nožkami s roztečí 22 mm, vyniká jeho bílé prošívání. Stěžejky jsou šroubovací a znamenají tak komfortní výměnu řemínku. Cena hodinek, které byly odhaleny po boku kapesního vzoru v muzeu v Pensylvánii, je stanovena na 13 900 USD.