Doxa 8 Days Manufacture

Společnost Doxa si před dvěma lety připomněl 125 let od svého založení. Při té příležitosti uvedla na trh limitovanou edici pánských hodinek Doxa 8 Days Manufacture, do které patřilo šest modelů a dále edici Blue Planet se třemi modely.

doxa-8-days01pub

Pokud se týče limitované edice, zajímavé bylo užití v ní vloženého kalibru. Jednalo se prakticky o stejný kalibr, který si Doxa nechala patentovat v roce 1907. Pár let předtím si novopečený majitel automobilu, zakladatel společnosti Doxa a hodinářský mistr pan  Georges Ducommun uvědomil, že  hodinky v přístrojové desce by jistě byly v autě přínosem nejen pro řidiče. Jen bylo nutné vymyslet mechanismus, který by zajistil, aby se hodinky nemusely vyndávat z přístrojové desky, vydržely běžet bez nátahu co nejdéle a samozřejmě byly odolné proti nepříznivým vlivům během jízdy. Otřesy, prach, střídání teplot, přetížení při rozjezdu a prudkém brzdění nejsou zrovna faktory, které citlivým chronometrům přispívají k přesnosti a stabilitě chodu.  Pan Ducommun tedy vymyslel a zrealizoval kalibr, který se časem uplatnil nejen na přístrojových deskách aut, ale byl zaveden i do kokpitů letadel, zpočátku zvláště vojenských.

Právě tento kalibr uschovávala po léta Doxa hluboko ve svých trezorech, aby jej více jak sto letech po jeho zavedení znovu použila pro své limitní modely vydané k výročí založení společnosti. Náramkové hodinky Doxa 8 Days Manufacture se opravdu nedají přehlédnout. Průměr hodinek je 57 mm, uvnitř je výše uvedený kalibr s ručním nátahem. Stejně jako u původního modelu mají hodinky osmidenní rezervu nátahu a také v designu si hodinky udržují styl doby končící secese. Je to poznat především na elegantním tvaru hodinových ručiček a římském číslování ciferníku.  Ostatní prvky spadají už do třídy Haute horlogerie.  Skrze výřez v ciferníku lze nahlédnout vnitřní mechanismus, který je zdoben pruhy ve stylu Côtes de Genève, zahlédnout lze i mosazné kolečko pro pohyb minut. Hlavičky šroubků jsou černěné a svou barvou korelují s barvou minutovníkové trasy, měřítka rezervy nátahu a zabarvení hodinových ručiček.  Vteřinovka stejné barvy je posazena mimo střed v terčíku subdialu v pozici deváté hodiny. Ciferníkové víčko je ze safírového skla, ve spodním víčku je také průhled pro sledování precizní práce a vzhledu movementu.

doxa-8-days02pub

Hodinky jsou zákazníkům k dispozici s černým upínacím řemínkem z aligátoří kůže.