Les Artisans de Genève Tribute to Rolex Daytona 6263

Hodinářská firma Les Artisans De Genève je nedávno založená společnost, která se zaměřila na znovuoživení starých klasických modelů hodinek známých značek.  První hodinky takto pojaté série jsou pojmenované „Les Artisans de Genève Tribute to Rolex Daytona 6263“. Inspiraci pro tyto hodinky je nejslavnější ikonický model společnosti Rolex, který se takto po omlazení vrací zpět do života.

tribute-to-daytona01pub

Tento první kus z dílen Les Artisans De Genève přichází na trh v provedení s bílým nebo černým ciferníkem.  Originální Rolex Daytona Big Red 6263 se začala vyrábět v roce 1967 a byla poháněna manuálním hodinovým strojkem s kalibrem Valjoux 75. V této obnovené verzi tiká modifikovaný automat s kalibrem 4130. Hlavní přizpůsobení spočívá v tom, že původní 22 karátový zlatý rotor s vyrytým logem nahradil standardní konvenční oscilátor. Tato změna zásadně změnila vzhled celého kalibru.

Rolex Daytona, často přezdívaná jako „Big Red“ kvůli velkému červenému textu DAYTONA obtáčející vrchní část terče subciferníku, umístěného v pozici šesté hodiny, je patrný i na tomto modelu Tribute to Rolex Daytona 6263. Naopak, číselník a hodinové ručičky nejsou shodné s původním originálem, jsou však o něco hezčím produktem evoluce těchto částí původního chronografu.

Další exteriérovou modifikací původního modelu je zařazení „tlačné pumpy“, díky níž jsou hodinky odolné do 100 metrů hloubky vodního sloupce. Ciferník je doplněn lunetou z plastu, reflektující svým vzhledem módu sedmdesátých let.  Dnes, kdy je běžné vídat lunety z kovu, nerezu, hliníku a keramiky, možná připadá použití bakelitu v hodinářské branži skoro jako faux pass. Nicméně je nutné si uvědomit, že právě tento detail dává těmto hodinkám punc starodávnosti, neboli vintage stylu, jak se někdy říká. Výrobcům patří poklona, není totiž tak snadné vzkřísit dávno zapomenutý kumšt, jak z kusu umělé hmoty vyrobit součástku s puncem luxusu.

tribute-to-daytona02pub

Ačkoliv se možná na první pohled zdá, a nepochybně kolem toho budou v odborných hodinářských kruzích velké spory, společnost Les Artisans De Genève nevytváří falza hodinek, jen se snaží vzkřísit dávnou slávu starých modelů, a také původní ruční hodinářské postupy, které se dnes dělají často už jen strojně. Tato činnost se spíše podobná replikaci původních automobilových veteránů, čemuž se věnuje hodně automobilových kumštýřů i celých specializovaných dílen, aniž by to kohokoliv pohoršovalo.

Les Artisans de Genève Tribute to Rolex Daytona 6263 jsou vyráběny jako limitovaná série a to v počtu pouhé dva kusy měsíčně. Cena je stanovena na 22 458 USD.