Vulcain Nautical DLC

Společnost Vulcain provedla reedici slavného modelu potápěčských hodinek Nautical. Ten byl v době svého zavedení na trh revoluční novinkou, protože v něm byl zabudován hlasitý mechanický budík, který upozorňoval potápěče na nutnost zahájit vynoření s dostatečnou zásobou vzduchu na cestě k hladině.

vulcain-nautical_dlc01pub

Nový model se stejným názvem je poháněn mechanickým kalibrem Vulcain Cricket Manufacture Calibre V-10 s kmitočtem 18 000 kmitů za hodinu. Hodinový strojek je uložen v pouzdru s DLC povlakem, který je tvořen vysoce odolným karbonem s nízkým koeficientem tření. Karbonový povlak Diamondblack™DLC (Diamond-Like Carbon) má vnitřní strukturu tvořenou atomy diamantu a grafitu. Výsledkem je šedočerná povrchová vrstva s vynikající chemickou stálostí a odolností proti korozi. Materiál má mnohem vyšší tvrdost než ocel. Pro porovnání-ocel má hodnotu 200 Vickersů, Diamondblack™DLC má tvrdost 5 000 Vickers.  Tento materiál, dříve hojně používaný v astronautice, je zcela nealergický, a to i při delším styku s pokožkou.

Ciferník má černé zabarvení, jeho velikost v průměru je 42 mm a tloušťka je 17,3 mm. Hodinky mají luminiscenční osvětlení pro lepší orientaci ve velkých hloubkách.  Voděodolnost pánských potápěčských hodinek Vulcain Nautical DLC je do 300 metrů vodního sloupce. Výkonová rezerva je 42 hodin, doba zvonění alarmu je přibližně 20 sekund. Mechanický alarm je uložen v sendvičovém pouzdře, které jednak pomáhá lépe odolávat tlaku vody a také v tomto provedení funguje jako rezonanční komora, která zvuk alarmu dostatečně zesiluje.

Číselník je pro laika zdoben poněkud záhadnými znaky a čísly, jedná se však o dekompresní tabulku, která umožňuje potápěči vynořovat se tak, aby ho neohrozila dekompresní nemoc. To je stav způsobený příliš rychlým vynořením, kdy se v krvi rozpuštěný dusík nestačí vyloučit dechem a začne ucpávat krevní řečiště. Při příliš rychlém vynoření bez dodržování dekompresních zastávek hrozí potápěči vážné zdravotní komplikace nebo i smrt.

vulcain-nautical_dlc02pub

I tato dekompresní tabulka umístěná na hodinkách byla ve své době naprostou novinkou, kterou rychle přejali i další výrobci potápěčských chronografů. V dnešní době náramkových dekompresních počítačů je tato tabulka samozřejmě stejným anachronismem, jakým by byl třeba uhlák u Pendolina, nebo zátěžové pytle s pískem na Gripenech.  Nicméně z důvodů zachování kontinuity s původním modelem z roku 1961 je nutno s jejím umístěním souhlasit.

Pánské potápěčské hodinky  Vulcain Nautical DLC se prodávají s černým upínacím páskem z nepromokavé pogumované kůže.  Spona je ocelová s DLC povlakem.