Ověření pravosti hodinek u značky SevenFriday

O problémech s plagiáty značkových hodinek jsme již psali v článku „Varování z AWA: Nekupujte levné hodinky na internetu!“. Problém s falšováním značek dále trvá, pokud ne přímo narůstá. Falzifikátoři se naučili kopie hodinek dělat tak, že ani kvalifikovaný znalec není někdy schopen určit bez pečlivého rozboru a kontroly jednotlivých součástek, zda se jedná o originální výrobek, nebo o pirátskou kopii. Kopírování značkových chronometrů se stalo mnohomiliardovým byznysem, který plní kapsy falzifikátorů a zajišťuje jim finance pro nákup moderních přístrojů, umožňující vyrábět ještě kvalitnější kopie. Bohužel zdrojem těchto financí jsou lidé, kteří lehkomyslně nakupují levné šunty ve snaze zlepšit si těmito hodinkami svou společenskou prestiž, nebo se prostě jen hloupě předvést před kamarády na srazu spolužáků po třiceti letech. Podílejí se tak především na krádeži duševního vlastnictví značky, protože falešný výrobce sice dokázal dohnat originálního výrobce v technologii výroby, ale sám by není schopen tyto úspěšné modely vymyslet, navrhnout, zkonstruovat a úspěšně přivést na trh. Je to totéž, jako kdyby někdo vzal sochu Davida, nechal si její kopii vytisknout na 3D tiskárně a pak ji prodával jako originál. Každý soudný člověk by se jeho nabídce vysmál, u hodinek, a to nejen hodinek, to mnoha lidem bohužel přijde jako zajímavá koupě. Přitom se jedná o podvod stejného typu.

SevenFriday V201pub

Výrobci hodinek samozřejmě proti tomuto jevu bojují všemi silami, nic jiného jim nezbývá. Na jedné straně jako zbraň působí represe, kdy ve spolupráci s úřady likvidují zabavené padělky, blokují domény s e-shopy nabízející kopie značkových modelů, na druhé straně jsou zbraní pokročilé technologie, kterými se originální výrobky certifikují, aby byly rozeznatelné od laciných falz.  Se zajímavým řešením přišla hodinářská společnost SevenFriday. Certifikát pravosti svých výrobků nechala zapracovat do svých nejnovějších výrobků pomocí NFC technologie. Jedná se o bezdotykové vysokofrekvenční spojení mezi dvěma zařízeními při konektivitě velmi krátkého dosahu. Většina z nás tuto technologii používá u své platební karty při bezdotykovém placení malých částek.

SevenFriday V204pub

Ověřování pravosti hodinek SevenFriday bude probíhat přes smartphony. V něm zájemce o hodinky SevenFriday bude mít nainstalovanou aplikaci, která bude komunikovat s NFC  čipem uloženým v hodinkách. Pokud budou hodinky pravé, aplikace v telefonu tuto skutečnost potvrdí.

Tento způsob ověřování pravosti výrobků má tu výhodu, že není cenově, vývojově a ani výrobně příliš náročný. Cena NFC prvků se nepromítne do konečné ceny hodinek, protože se jedná jen o centovou záležitost. SevenFriday oznámila, že tento způsob ověřování pravosti bude zapracován do jejích modelů  SevenFriday V1 a V2.

SevenFriday V203pub