Pět ultrakomplikovaných hodinek pro potápěče

Pokud letos míníte koupit nějaké hodinky, ale ne za moc peněz, tak můžete tento článek přečíst jen pro svou budoucí inspiraci. Většina potápěčských mechanických hodinek přijdou totiž na ne méně než 10 000 USD, i když pár ikonických modelů jako je Rolex Deepsea, Sea Dweller a většina modelů Blancpain Fifty Fathoms mohou být i o něco dražší. Ovšem je tu i několik modelů, které jsou cenově vysoko i nad výše uvedenou cenou.

Většina z těchto drahých modelů jsou vysoce komplikované strojky určené buď pro sběratele, kteří se možná věnují amatérskému potápění. Nebo, a to je pravděpodobnější, kupují je lidé, co nemíní s nimi ani tak plavat, jako je nosit jako zajímavý sportovní doplněk. Samozřejmě nesmíme ani zapomenout na nadšence, které fascinují tyto high-end robustní hodinky. Pro bližší představu uvádíme pět nejzajímavějších modelů.

IWC Aquatimer Perpetual Calendar Digital Date-Month (IW3794)

IWC Aquatimer01pub

Tento butikový kousek s věčným kalendářem má hodinové pogumované hodinové pouzdro z titanu a lunetu z růžového zlata.  Perpetual Calendar Digital Date-Month jsou nejen nejkomplikovanější IWC hodinky pro potápěče, ale také největší. Průměr ciferníku je 49 mm.

Richard Mille RM 032

Richard Mille RM02pub

Chronograf typu flyback, tedy hodinky se schopností resetu bez nutnosti napřed stopnout jejich chod. Vyznačují se komplikovaným ciferníkem a výraznou korunkou pro zamykání a odemykání komplikací. Hodinové pouzdro je z titanu o diametru 50 mm.

Breguet Marine Royale (5847BR/Z2/5ZV)

Breguet MarineRoyale03pub

Až znepokojivě krásné hodinky s voděodolností do 300 metrů. Průměr hodinového pouzdra z 18cti karátového zlata je 45 mm. Korunka v pozici čtvrté hodiny nastavuje mechanický alarm. Na ciferníku je také indikátor rezervy nátahu. Luneta je uzamykatelná. Prodává se buď s gumovým upínacím páskem, ale kdo nemá rád odvozeniny kaučuku, může si říct o tah z pravého zlata. Pásek pak bude materiálově ladit s hodinovým pouzdrem.

Blancpain X Fathoms (5018-1230-64A)

Blancpain XFathoms04pub

Pokud jde o komplikace potápěčských hodin, toto je již chronograf s funkcemi pro profesionální potápěče. Mechanické hodiny o průměru 55 mm jsou vybaveny kompletním účelovým počítačem pro práci pod vodou. X Fathoms kombinuje schopnost měření hloubky až do 90 metrů s paměťovým záznamem dosaženého maximálního ponoru. Součástí hodinek je i přesná stupnice s hodnotami po 15cti metrech pro zpětný odpočet dekomprese.

Jaeger-LeCoultre Master Compressor Diving Pro Geographic Navy SEALs(1852470)

Jaeger-LeCoultre Master05pub

Tento chronograf je určen pro všechny potápěčské dobrodruhy, kteří za potápěním cestují po celém světě. Hodinky jsou vybaveny mechanickým hloubkoměrem a umožní jednoduše nastavit pootočením korunky čas pro místo, kde právě potápění probíhá. Diametr hodinek je 46 mm, voděodolnost je do 300 metrů. Pouzdro je vyrobeno z 18cti karátového zlata.