Dárek k jubileu – IWC Portugieser Hand-Wound 8 Days

Při příležitosti 75. výročí založení zahájení výroby hodinek řady  Portugieser představila společnost IWC nový model, jehož styl inspiraci původním originálem rozhodně nezapře.

Je naprosto mimo jakýkoliv spor, že společnost IWC patří mezi nejprestižnější výrobce hodinek na světě vůbec. Identita značky umně balancuje mezi kulturním dědictvím své dlouhé hodinářské historie se stylem hodinářské klasiky a mezi moderními technologickými inovacemi prostupujícími již tak dost zindustriovaný hodinářský průmysl.  Hodinky IWC Portugieser Hand-Wound 8 Days (Ref. IWC510205 v nerezové oceli a  IWC510206  v růžové zlaté) slučují v jednom produktu historii i moderní technologie v pečlivě vybalancované míře.

Původní hodinky  Portugieser 325 sloužily jako šablona mnoha modelům.  Jsou to ony, kdo jsou na vrcholu celé pyramidy od nich odvozených hodinových strojků, jejichž designéři se zhlédli v jejich eleganci a snadné čitelnosti ciferníku.

IWC pub1

Uplynulo 75 let a díky modelu 5102 zní opět pochvalná slova o perfekcionismu pouzdra o průměru 43mm se střízlivým a  úsporným ciferníkem, který vypadá jako vzorová esence pro rychlou orientaci v plynoucím čase. Arabské číslice jsou sice pouze na pozicích 12, 6 a 9, ale celý obvod ciferníku je obkroužen miniaturní kolejnicí, kde minutové indexy mají úlohu pražců a minutová ručička po nich s tikotem převáží svůj náklad času. Terčík vteřinové ručičky je umístěn na pozici čísla 6 a jeho vzhled je prakticky zcela shodný s původním vzorem Portugieser 325. Pouze datové okénko s měnícím se číslem dne umístěné na nejspodnější poloze ukazatele vteřin odlišuje od sebe nový a starý model.

Hodinky mají 192 hodin rezervy nátahu a průhledný safírový kryt na spodní straně víka, kterým lze kontrolovat kolik dní zbývá do doby, než bude nutné hodinky opět ručně natáhnout.

IWC pub3

Na Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH) se jasně ukázalo, že rok 2015 je rokem, kdy se IWC rozhodla začít oprašovat starou slávu řady Portugieser . Nicméně zatímco síla tradice je prakticky neomezená, výrazně omezen je počet vydaných kusů. Modelů  The Hand Wound 8-days Portugieser v ocelovém provedení   bude  koupěchtivým zájemcům k dispozici jen 750 kusů.  Ti sběratelé, kteří zatouží po vlastnictví této krásy v růžovo zlatém pouzdře, se budou muset podělit dokonce o pouhých 175 kusů.

Člověku až mimoděk přichází na mysl, zda osmička v názvu hodinek není současně i odkazem na časovou lhůtu, kdy budou tyto limitované unikáty zcela rozprodány. Zda to bude skutečně jen těch osm dní, osm týdnů, nebo osm měsíců neukáže nikdo jiný, než jimi přesně odměřovaný čas.