Stručná historie Rolex Sea-Dweller

Rolex Sea-Dweller je jedním z nejvíce vyhledávanějších „vintage“ modelů.  Zvláště tzv. Single Red a Double Red verze jsou na aukcích finančně velmi ceněny. Jen pro upřesnění, Rolex vytvořil Sea-Dweler na žádost společnosti COMEX, potápěčské firmy, která hledala hodinky pro potápěče pracující ve velkých hloubkách. Tento jejich problém s měřením času vyřešil právě model Sea-Dweller.

Zpočátku Rolex vyrobil Sea-Dweller ref.číslo 16600, ale tento model selhal během dekomprese, kdy došlo k poškození hodinek kvůli úniku stlačeného helia. Po změnách v konstrukci heliového ventilu vznikly hodinky s referenčním číslem 5513 a 5514 určených pouze pro společnost COMEX.  Protože konstrukce byla úspěšná, byla spuštěna výroba komerční verze a v roce 1965 byl model 1665 dodán do sítě autorizovaným dealerům Rolex, aby tyto hodinky nabídly potápěčům k testování. Přesný počet těchto „testovacích“ hodinek není znám, pravděpodobně jich nebylo více jak 100 kusů. Do prodeje se však dostaly ještě před uznáním patentu na heliový ventil. Dají se snadno rozpoznat podle nápisu „Patent Pending“ na spodní straně hodinek.

R1665RSDR

Později šly do prodeje Sea-Dweller Submariner 500M známé jako tzv. Single Red Sea-Dweller, zpočátku ještě bez bezpečnostního heliového ventilu. Vyráběny byly jen několik let a dnes je tento model velmi vzácný a mezi sběrateli velmi ceněný. Koncem šedesátých let vznikly slavné Double Red Sea-Dweller mezi fanoušky Rolex také nazývané zkratkou DRSD. Jako první hodinky Rolex byly schopné se potopit až do hloubky 610 metrů. Tyto  Sea-Dweller byly nabízeny s červeným potiskem na ciferníku a to až do roku 1977.

R1665

Na konci sedmdesátých let Rolex provedl změnu a místo dvou červených řádků textu zavedl ciferník s textem jen v bílé barvě.  Tato změna vešla ve známost pod jménem Great White. Protože k uvedené změně nedošlo na celém světě zaráz a v mnohých zemích Rolex dál využíval původních dílů, existují různé varianty tohoto modelu, které se od sebe liší v mixu součástek. Změna z DRSD na Great White probíhala postupně a udává se, že trvala až do roku 1980.

Protože problematika historických Rolex Sea-Dweller je poměrně hodně rozsáhlá, lze doporučit zájemcům o tuto problematiku specializované stránky zabývající se touto problematikou.