Watch Winder Orbita Sempre

Každý hodinářský odborník vám řekne, že nejlepší co můžete pro své hodinky udělat, je udržovat je v nepřetržitém chodu. V opačném případě během nečinnosti hodin zasychá mazivo v kalibru, zvyšuje se tření, a tím i mechanické opotřebení mechanických částí strojku. Tím se samozřejmě postupem času zhoršuje kvalita chodu a hodinky ztrácí svou přesnost.  Zvláště u drahých značkových hodinek, nebo dokonce u sběratelských kolekcí se jedná o velmi nežádoucí stav, který zcela zbytečně snižuje hodnotu takové sbírky. Pokud jste vlastníkem jednoho, nebo dvou chronometrů, není problém udržovat na paměti, že hodiny je třeba natahovat i mimo dobu, kdy leží nečině v sekretáři. Pokud ale jste vlastníkem několika mechanických hodinek, může se změnit snaha o jejich plynulý chod v noční můru. Aby se usnadnila péče o mechanické hodinky a o hodinky s automatickým nátahem zvlášť, byl vynalezen automatický natahovač hodin, neboli  Watch Winder.

orbita pub

Během ročních návštěv nejrůznějších hodinářských a klenotnických výstavních akcí lze spatřit mnoho zajímavých kolekcí automatických natahovačů hodinek. V nabídce jsou pro uložení od jednoho kusu hodinek až po velké skříně s úložišti pro téměř padesát chronometrů. Mnoho těchto sofistikovaných skříněk je vyrobeno firmou Orbita, ale samozřejmě existují i jiní výrobci. Nicméně všechny bez rozdílu jsou vybaveny tak, aby hodinkám, jejichž hnací síla je odvozena od rotoru, poskytoval natahovač pravidelným pohybem požadovanou energii pro nepřerušovaný chod hodinového strojku. Jenže jak toto zajistit u hodinek, kde jedinou možností pro vytvoření energie pro chod strojku je pero napínané přes natahovací korunu?

Hodiny automatické, vybavené rotorem jsou natahovány pohybem ruky nositele hodiny, přičemž je zcela jedno, zda pohyb ruky je nevědomý, například během chůze nebo běhu, nebo vědomý například při diskusi, jídle nebo jiné vědomé činnosti.

Jinak tomu je u hodin, kde k získání energie pro chod hodinového strojku je nutné mechanicky, pomocí natahovací korunky, předepnout pružinu a jejím pozvolným uvolňováním tak získat energii pro chod hodinové mechaniky. Pro tento účel byl vyvinut takový natahovač hodin, kdy lidské prsty otáčející korunkou jsou nahrazeny speciálními sofistikovanými kleštinami, které nejenže kopírují činnost prstů při otáčení hodinek, ale díky mikroprocesorovému řízení natahovač rozezná i zvyšující se odpor pružiny a zastaví natahování včas, když jsou hodinky již připravené k dalšímu chodu.

Watch Winder Orbita Sempre je nabízen pro nátah jednoho, nebo dvou kusů hodinek. Možnost výběru je v provedení dřevo, nebo černá kůže.

Cena, v provedení pro jeden kus mechanických hodin, je 2 995 USD, v provedení double je cena 4 995 amerických dolarů.