Blancpain Bathyscope Chronograph s pouzdrem z šedé keramiky

Opravdovou lahůdku kategorie haute horlogerie představila jedna z nejstarších hodinářských manufaktur společnost Blancpain. V Cap d´Antibes na francouzské riviéře šéf značky ukázal speciální edici Bathyscope Chronograph Ocean Comitment, která upozorňuje na nutnost ochrany moří a oceánů.

Ačkoli nejde o zcela nový model, hodinky totiž navazují na letos v Basileji uvedený stejnojmenný chronograf Bathyscope s keramickým pouzdrem, přináší jeden zcela nový prvek.

Novinka klame tělem a jakkoli byste mohli při prvním zhlédnutí fotografií tipovat, že je pouzdro hodinek z titanu – barevně by to totiž odpovídalo – použita je opět keramika. Vůbec poprvé ale v matně šedém broušeném a tedy neobyčejném provedení. S podobným už dříve přišla Omega u svých Speedmaster Grey Side of the Moon.

V pouzdře rozměru 43 mm je uložen manufakturní kalibr F385, jehož oscilátor vykoná každou hodinu 36 000 polokmitů (5 hz). Na stejné frekvenci pracuje i legendární El Primero z dílen Zenith, Seiko zase u své nejvyšší kolekce Grand Seiko používá 5hz kalibr 9S85. Navzdory vyšší frekvenci je zachována nadprůměrná rezerva chodu 50 hodin. Bohatě zdobený kalibr je možno obdivovat skrze safírové prosklení dýnka.

Vyšší frekvence oscilátoru, jehož věnec je pro vyšší odolnost vůči magnetickým polím z křemíku, znamená jednak plynulejší chod sekundové ručky a pak také možnost odměřovat čas s vyšší přesností, v tomto případě 1/10 sekundy.
Flyback chronograf se sloupkovým kolem a vertikální spojkou umožňuje stiskem jednoho tlačítka v průběhu měření stopky vynulovat a zároveň zahájit měření dalšího časového úseku.

Není tedy nutno před vynulováním stopky nejprve zastavit. Dvanáctihodinový sčítač je na pozici 9, naproti je potom 30minutový. Na sytě modrém číselníku, který připomíná barvu oceánu, dále obíhá malá sekundová ručka a to nad 6.hodinou. Průzor na datumový věnec je potom na pozici 4,5.

Masivní dvojice hlavních ruček je vybavena SuperLuminovou, stejně tak i aplikované hodinové indexy. To je u ale potápěčských hodinek samozřejmost, navíc Fifty Fathoms s 300m vodotěsností jsou ve své kategorii živoucí legendou a často se o nich mluví jako o vůbec prvních moderních mechanických hodinkách určených pro hlubinné potápění.
S barvou číselníku, které překrývá safírové sklíčko, se výborně rýmuje stejně laděná v jednom směru otočná keramická luneta.

Každý kus této 250ks limitované edice doplňuje kvalitní textilní řemínek, zakončený trnovou sponou. Každé balení navíc doplní zcela nová kniha Fifty Fathoms, Dive and Watch History, která na 475 stranách detailně mapuje příběh ikonické kolekce od jejího zrodu v roce 1953 do roku 2013. Kniha obsahuje celkem 600 fotografií a bude vyrobena v nákladu pouhých 3 tisíc kusů. Možno si ji za cenu 280 franků objednat je přímo na webu manufaktury.

Cena hodinek se neliší od dřívější keramické verze (16 000 franků), 1 000 eur z každého prodaného kusu ale Blancpain věnuje nadaci Ocean Commitment.