Prim Karel IV.

Společnost ELTON hodinářská, výrobce hodinek Prim, využila oslav výročí narození císaře Karla IV. k vydání limitované edice hodinek pojmenovaných po tomto mimořádném českém panovníkovi.

Na stokusové edici si ELTON dala mimořádně záležet. V hodinkách je zakomponována celá řada symbolů propojených mezi sebou tak, aby připomněly tohoto slavného českého krále a římského císaře, ale i přiblížily dobu jeho vlády. Jak mimořádnou péči této edici ELTON hodinářská věnovala je poznat i podle počtu řemeslníků, kteří se na výrobě hodinek Prim Karel IV. podíleli. Kromě hodinářských mistrů to byli i zlatníci, malíři miniatur, smaltéři, brusiči drahých kamenů a rytci.

karel-iv-hodinky-prim01pub

Hodinové pouzdro je vyrobené z hodinářské oceli 316L, nebo ze zlata o hodnotě 18 karátů. Průměr pouzdra je 40 mm. Pouzdro je zdobené technikou nazývanou taušírování, při které je jeden druh kovu zapracován do kovu odlišného. V době vlády císaře Karla IV. se jednalo o ruční vbíjení bronzových hřebů do obruče.

Hodinový strojek je původním výrobkem Elton hodinářská, vybaven je kalibrem 95-1, který je uzpůsoben pro připojení čtvrté ručky, která ukazuje denní a noční fázi.  Hodinky jsou vodotěsné do padesáti metrů hloubky.

Číselník je precizně smaltován a je zdobený nápisem CAROLVS. Index v pozici čtvrté hodiny je vytvořen římskou číslicí IV. Každý ciferník je ručně dozdoben kreslenou miniaturou poprsí císaře, takže každé hodinky jsou naprostým uměleckým originálem.  Krycí sklíčko ciferníku je safírové s cylindrickým tvarem.

Dalším odkazem na císařské a královské insignie jsou zlacené ručky hodinek, které jsou koncipované jako vladařské žezlo. Ručka s indikací denní a noční fáze má modřené a zlacené zdobení.

karel-iv-hodinky-prim02pub

Hodinky Prim Karel IV. mají zvláštně konstruovanou korunku, která tvarově odkazuje na vzhled královské koruny. Sedm jejích fazet symbolizuje 700 let, které uplynuly od narození Karla IV.  Korunka je na vrcholu zdobena vltavínem – polodrahokamem nálezově typickým výhradně pro povodí řeky Vltavy.

Hodinky jsou zákazníkům dodávány s řemínkem z aligátoří kůže. Cena hodinek Prim Karel IV. je podle provedení pouzdra a podle sériového čísla stanovena v rozmezí 110 000 Kč až 460 000 Kč s DPH.