Montblanc a jeho výroční edice 4810 ExoTourbillon

Při příležitosti 110. výročí svého založení představila společnost Montblanc pět nových modelů hodinek. Obnovená kolekce 4810 se svým designem vrací do období dobrodružných námořních cest na přelomu konce devatenáctého a začátku dvacátého století. Tedy symbolicky i do období, kdy Montblanc jako hodinářská firma byl v roce 1910 založen. Ani číslo 4810 není bez významu. 4 810 metrů totiž měří Mont Blanc, nejvyšší hora Evropy, po které byla tato dnes již kultovní značka pojmenována.

Montbanc pub 001

Hvězdou nové řady 4810 jsou pánské náramkové hodinky ExoTourbillon Slim s novým firemním kalibrem MB 29,21 s funkcí stop-seconds pro přesné nastavení chronometru. Hodinový strojek je ultra tenký, jeho tloušťka je pouhých 4,5 mm. Hodinové pouzdro z bílého zlata si proto může dovolit rozměry pouhých 10,14 mm na výšku. Stejně jako Mont Blanc má dva vrcholy, i tourbillon to má stejné. Lehká klec, díky níž je možné precizní nastavení tourbillonu a dále rozměry – pouhých 9,7 mm. K ustavení správné pozice slouží 18 balančních šroubů. Ciferník je vyzdoben gillošovým vzorem znázorňující vlny z exploze hvězdy – loga společnosti Montblanc. Také korunka je zdobena tímto firemním znakem.

Práci tourbillonu lze pozorovat skrze safírové sklíčko ciferníku.  Přes kruhovou výseč vpravo v pozici třetí hodiny lze sledovat nastavování chodu hodinek. Oscilace se zastaví, jakmile se zahájí vybalancovávání polohy tourbillonu.            Pánské náramkové hodinky Montblanc 4810 ExoTourbillon Slim byly vyvíjeny tři roky a jejich počet určených k prodeji je pouhých 36 kusů. Cena je 34 500 USD.

Montbanc pub 002

Montblanc vydal také tři speciální edice 4810 ExoTourbillon Slim s miniaturními ručně kreslenými mapami Severní Ameriky, Evropy a Asie. Namalovat jeden ciferník zabere týden práce; počet kusů této limitované série je 110 kusů. Tyto chronografy mají v sobě kalibr MB29.24 s funkcí stop-second, nikoliv však již mikrorotor jako tomu je u výše popsaného exempláře. V této nové řadě jsou k dispozici i další kalibry. Například kalibr 24.02 s funkcí zobrazení aktuálního dne, Chronograph Automatic obsahují kalibr MB 25.07. Všechny tyto nové modely musely projít zkouškami Montblanc’s Laboratory Test 500, při kterých jsou hodinky ve firemních laboratořích po dobu 500 hodin zkoušeny, jak obstojí během simulací zátěží odvozených z běžného provozu.

Montbanc pub 003

Montblanc vydal ke svému výročí založení ještě jedny hodinky, ale ne už náramkové. Speciální edice 4810 Orbis Terrarum Pocket Watch Limited Edition 110 je koncipovaná jako kapesní hodinky s řetízkem. Obsahují automatický kalibr MB 29.20. Pouzdro je ocelové, ze spodní strany je zdobeno rytinou zaoceánského parníku. Hodinky se prodávají s podstavcem, s jehož pomocí se dají „transformovat“ na stojanový chronograf.

Montbanc pub 004