Nové modely Montblanc Heritage Chronométrie

Na SIIHH v roce 2015 Montblanc  představil kolekci Heritage Chronométrie s designem, který byl ovlivněn hodinkami Pythagore z roku 1948. Ty se vyráběly v legendární Minervě ve Villeretu, dnes známém jako Montblanc Manufacture.  Tento rok firma přidává k těmto kolekcím dvě nové komplikace. Jsou jimi neobvykle konstruovaná indikace dne a roční kalendář.

Oba dva nové chronografy Montblanc Heritage Chronométrie Date by Hand a Montblanc Heritage Chronograph Quantième Annuel se nepřehlédnutelně hlásí ke svým předchůdcům, které všechny spojují rodové znaky Pythagore. Například elegantní arabské číslice, hodinové ručičky ve tvaru meče, použité indexy, nebo provedení hodinového pouzdra a zakřivení upínacích lugů.

Pánské hodinky Montblanc Heritage Chronométrie Date by Hand vypadá téměř stejně jako chronograf z roku 1950. Současný model obsahuje značkovou datovou komplikaci, vyvinutou v domovské dílně Montblancu.  Pohon je zajišťován automatickým kalibrem MB 24.23. Hodinový strojek, který je viditelný přes spodní safírové sklíčko obsahuje 31 rubínů a má rezervu nátahu 38 hodin.

Údaje o čase jsou díky velikosti ciferníku jasně čitelné. Ukazatel čísla dne v měsíci je v pozici indexu 3. Jako protiváha tohoto subciferníku je v pozici indexu 9 umístěn druhý subdial, který počítá vteřiny. Ručičky obou pomocných číselníků jsou v barvě kalené oceli, čísla jsou černá s výjimkou čísla 60 na vteřinovém subciferníku, která je v barvě červené.

Průměr ciferníku je 40 mm. Leštěné pouzdro má tloušťku pouhých 9.85 mm. Upínací oka mají vnitřní povrchy upravené do saténového lesku. Číselník má stříbřitě bílý povrch, indexy, ručičky a arabské číslice jsou z růžového zlata.  Na vrcholu koruny je výrazný znak firmy Montblanc.  Tyto pánské hodinky se dodávají s páskem z černé aligátoří kůže vyrobené ve firmě Montblanc Pelletteria, což je dceřiná společnost sídlící v italské Florencii. Tento model, stejně jako ostatní hodinky v této kolekci, prošly přísnými laboratorními testy sledující kvalitu výroby a přesnost hodinek. Testy trvají 500 hodin a zahrnují zátěžové zkoušky z reálných situací, do kterých se mohou hodinky během provozu dostat.

Montblanc Heritage01pub

Dalšími novými pánskými hodinkami navazujícími na tradici Minervy jsou Montblanc Heritage Chronograph Quantième Annuel, které kromě funkce chronografu obsahují další populární komplikaci a tou je roční kalendář.

Tyto pánské hodinky inspirované jedním z prvních modelů náramkových chronografů Minerva z roku 1920 i přes velké množství funkcí se mohou pochlubit čistým, čitelným, a navíc stříbřitě bílým ciferníkem. Ručičkové ukazatele, které mají chronografické funkce, jsou provedeny v tmavě modré barvě, ručičky ukazující hodiny, minuty, sekundy plus údaje z ročního kalendáře jsou vyrobeny v barvě růžového zlata.  Každý subciferník má dvojí funkci, jednak ukazuje časové údaje a dále i dny v kalendáři. Například subciferník na pozici deváté hodiny počítá uplynulé sekundy (až do čísla 30) a dále jméno měsíce. Od výše uvedených dvojfunkcí se liší jen pomocný ciferník v pozici třetí hodiny, který svou zlatou ručičkou ukazuje fáze měsíce.  Jmenovitě nov, první čtvrt, úplněk a poslední čtvrt.

Montblanc Heritage Chronograph Quantième Annuel tedy nese na ciferníku sadu deseti ručiček. Jejich práci zajišťuje automatický kalibr firmy Montblanc MB 25.09 s 42 hodinovou rezervou nátahu. Hodinový strojek je viditelný ze spodní strany hodinového pouzdra. Hodinové pouzdro má vedle koruny speciálně vyvinutá tlačítka pro snadné nastavení všech funkcí.

Montblanc Heritage02pub

Hodinové pouzdro pánských hodinek Montblanc Heritage Chronométrie Chronograph Quantième Annuel měří 42 mm v diametru a je pouze 13,83 mm silné. Barva růžového zlata použitá na pouzdru je shodná s ostatním indexy a ukazateli které jsou na ciferníku. I tyto hodinky se dodávají s páskem z černé aligátoří kůže, vyrobeném v Montblanc Pelletteria. Také tento chronograf musí projít přísnými zkouškami Laboratory 500 Test v interní laboratoři společnosti Montblanc.