Patek Phillipe Supercomplication prodány za 23,2 milionu franků

Dražba v ženevské aukční síni Sotheby´s minulý týden stanovila nový rekord. Kapesní hodinky Patek Philippe Supercomplication totiž byly vydraženy za dechberoucí sumu 23,2 milionu švýcarských franků (tedy asi 535 milionů korun).

Takto velkou sumu ještě nikdy nikdo za jedny hodinky nezaplatil. Časomíra pokořila svůj vlastní rekord z roku 1999, kdy byla prodána za 11 milionů dolarů. Hodinky Supercomplication coby nejkomplikovanější kompletně ručně vyrobené hodinky jsou výsledkem soupeření dvou vášnivých sběratelů hodinek z dvacátých let minulého století.

Výrobu modelu Supercomplication si v roce 1925 u Patek Philippe zadal jeden z nich, newyorský bankéř Henry Graves Jr. se záměrem trumfnout svého rivala a výrobce automobilů z Ohia v jedné osobě Jamese Ward Packarda.

Číselník hodinek s mapou hvězdné oblohy, kterou lze pozorovat nad newyorským Central Parkem

Ten hodinky nejcennější hodinářské manufaktury s co možná největším počtem komplikací sbíral dlouhá léta. Hodináři značky na hodinkách pracovali přes sedm let a Graves za ně tehdy zaplatil 15 tisíc dolarů. Při započítání inflace měla tehdy částka hodnotu přibližně dnešních 202 tisíc USD. Packard bohužel hodinářskou lahůdku nespatřil, v roce 1928 totiž zemřel.

Na Supercomplication potřebujete velkou kapsu

Hodinky disponují celkem 24 funkcemi a složitý mechanismus si samozřejmě vyžádal svůj prostor. Průměr zlatého pouzdra tak je 70 milimetrů, tloušťka se potom přehoupla přes 38 milimetrů. Impozantní je také hmotnost hodinek: půl kilogramu.

Z tehdy známých hodinářských komplikací nechybělo vůbec nic. Na jeden číselník by se ale všechny ukazatelé nevešly, proto hodinky mají rovnou dva, na každé straně jeden.

První ukazuje běžný čas, věčný kalendář  – průzor na věnec s měsícem a dnem v týdnů je na pozici 3:30 resp. 8:30, datum je pak na sdíleném sčítači sekundové ručky. Dále je to dvojitý chronograf (rattrapante) s dvojici sčítačů (12hodinový a 30 minutový), ukazatel rezervy nátahu a indikace alarmu, nechybí ani ukazatel měsíční fáze.

Tlačítka po stranách slouží k ovládání alarmu a repeticí (minutová, čtvrthodinová, hodinová), zvonkohra umí zahrát melodii Westminster, se kterou se s železnou pravidelností rozeznívá londýnský Big Ben. Stopky se pak ovládají korunkou.

Druhý číselník zobrazuje hvězdný čas, rozdíl mezi slunečním a běžným časem a východ a západ Slunce. Ty stejně jako mapa hvězdné oblohy odpovídají lokalitě někdejšího bydliště Henryho Gravese na rohu 64. a 5. Avenue u newyorského Central Parku.

Hodinky držely titul „nejkomplikovanější“ až do roku 1989, kdy je předstihla jiná časomíra od Patek Phillipe jménem Calibre 89.

The Graves šly do dražby po 15 letech

The Graves, jak se hodinky často zkráceně označují, byly naposledy vydraženy v roce 1999 za 11 milionů dolarů. Nejvýše přihazujícím byl tehdy někdejší katarský ministr kultury Saud bin Mohammed Al-Thani, jehož rodina patří k významným sběratelům vysoce ceněných předmětů.

Jak ale před dvěma lety informovala agentura Bloomberg na základě přístupu k soudním spisům, šejk za hodinky aukční síni prý nikdy nezaplatil a jeho celkový dluh vůči aukčnímu domu Sotheby´s vystoupal do závratných 83 milionů dolarů. Proto je spolu s dalšími  sběratelskými předměty obrovské hodnoty využil k jeho umoření. Již tehdy bylo jasné, že si nejznámější dražební síň hodinky neponechá a opět je vydraží.

Stalo se tak ale až téměř po dvou letech, letošního 11.listopadu  V místnosti ženevského hotelu Beau Rivage Hotel s 85 místy k sezení se ten večer sešlo bezmála 150 lidí, dav tak doslova přetékal až do mramorového foyer hotelu. Sám Al-Thani se však aukce již nezúčastnil, zemřel totiž v Londýně jen jeden den před jejím konáním.

Konečný příhoz vysoce nad všemi odhady

Vyvolávací cena hodinek byla 9 milionů švýcarských franků a po celou dobu dražba probíhala pod taktovkou libanonského sběratele a klenotníka Claudea Sfeira a konzultanta Aurela Bacse, který dříve působil jako ředitel hodinářské sekce neméně známé aukční síně Christie´s.

Nějakou dobu byl nejvyšší Sfeirův příhoz 13 milionů franků. Bacs, který skrze iPhone plnil instrukce svého klienta, však dlouho neotálel a nabídku zvýšil na 13,5 milionu franků.

Zvyšování příhozů pokračovalo a už to vypadalo, že Bacs hodinky vydraží za 19 milionů CH. Těsně před odklepnutím nabídky dražebníkem ovšem Sfeir zvýšil příhoz na 19,999 milionu. Následně proběhlo několik dalších příhozů po 100 tisících, až se cena dostala na hodnotu 20,6 milionu franků, kterou přihodil právě Aurel Bacs.

Tuto nabídku již nikdo z účastníků dražby nenavýšil, s připočtením provize pro aukční dům se celková cena zastavila na 23 237 000 švýcarských franků. Odhad byl přitom citelně nižší a to 15 milionů franků.