Victorinox I.N.O.X. Hodinky, které přežijí vás i apokalypsu

Victorinox, známý výrobce švýcarských hodinek i kvalitních nožů, letos slaví 130 let od svého založení a k příležitosti tohoto jubilea byla představena mimořádně odolná kolekce hodinek jménem I.N.O.X.

Tu dokládá rovných 130 zátěžových testů, které musely nové hodinky s logem kříže na červeném štítu podstoupit. Některé z nich byly prezentovány i během samotného představení v New Yorku, kde se hodinek zmocnil tamní profesionální hasičský tým. Hodinky se tak musely popasovat s vodní lázní teploty 71°C a následně putovaly do mrazícího boxu s ne zrovna přívětivou teplotou -51 °C. Výkyvy teplot tak přesný chod hodinek nijak neohrozí.

Vysokou odolnost dobře ilustrovalo i přejetí hodinek nákladním automobilem. Ne všechny náročné experimenty ale bylo možno během tiskové konference předvést, a to z časových i technických důvodů.

Victorinox I.N.O.X.byly před uvedením testovány třeba na odolnost vůči kyselině dusičné a sírové a byly vystaveny žáru teploty 1 200 °C. Hodinky také padaly z 10 metrů na tvrdý beton, okusily zrychlení 12G, přejíždění tankem hmotnosti celých 64 tun a problémem pro ně nebylo ani dvouhodinové praní při teplotě 90 °C.

Zatímco přejíždět mnohatunovým obrněným vozidlem bude hodinky jen málokterý z jejich budoucích majitelů, zapomenutí hodinek v kapse a jejich následné vyprání už je scénář, běžný život napsat může.

Navzdory nebývalé odolnosti I.N.O.X. svým vzhledem nijak neprovokují a nejsou ani mamutích rozměrů, což dokládá průměr pouzdra 43 mm. To je vyrobeno z nerezové oceli 316L a převládají na něm broušené plochy. Leštěná jsou jen boční vybrání na pevné lunetě, která je posazena výše, než safírové sklo překrývající číselník, jež může mít černou, modrou nebo zelenou barvu, ručky i hodinové indexy jsou luminiscenční.

K hodinkám je dodáván i silikonový návlek pro ještě větší odolnost. S ním ale ztrácí na eleganci.

Vysokou přesnost chodu má na starost quartzový strojek Ronda 715, který krom času zobrazuje i datum. Obdélníkový průzor na bílý datumový věnec je mezi 4. a 5.hodinou. Ke korekci obou údajů slouží šroubovací korunka, kterou protáhlé linie pouzdra dokonale chrání.

Nedílnou součástí každého balení hodinek je také na míru vyrobený chránič z nylonu a silikonu, který lze na pouzdro snadno navléknout a zamezit tak jeho poškrábání  při pobytu někde v divočině daleko od civilizace. U hodinek této kategorie nepřekvapí voděodolnost stupně 200 m, která bohatě stačí i na potápění. Odstínu číselníku odpovídá i zbarvení kaučukového řemínku s trnovou sponou.