Rios NATO – pohodlné a bezpečné uchycení hodinek

Velmi často se stává, že se některé vynálezy vojenského průmyslu úspěšně uchytí i v civilním sektoru. Jedním z vojenských vynálezů, který se dočkal velké obliby i mezi vojáky v záloze, či dokonce majiteli modrých knížek (dříve narození ví, o co jde) je tzv. NATO strap, neboli nylonový pásek.

Historie těchto nylonových pásků se začala psát již v roce 1962, kdy James Bond, tajný agent jejího Veličenstva s právem zabíjet, nosil ve filmu Goldfinger hodinky Rolex (“Big Crown” reference 6538 Submariner) uchycené jendoduchým provlékacím páskem. Tehdy ale nešlo o klasický NATO strap, jak ho známe dnes. V podobě, kterou známe se NATO strap objevil poprvé ve velké Británii v roce 1973 pod názvem G10 nebo přesněji G1098.

Jednoduchý způsob upevnění NATO strapu k pouzdru je patrný na druhém obrázku. Výměna je velmi jednouchá, není při ní potřeba žádný nástroj. Stačí pouze provléct okolo stěžejek a ocelovým okem.

Proč vlastně NATO strap používat? Jaké výhody přináší v porovnání s koženým řemínkem nebo kovovým tahem?

  • bezpečnost (uživatel neztratí hodinky ani při poruše stěžejky, zůstanou viset na druhé stěžejce)
  • pohodlnost (pásek je velmi měkký, díky čemuž se dobře přizpůsobí tvaru ruky)
  • odolnost (nylon je velmi pevný, trvanlivý a voděodolný materiál)
  • flexibilita (větší délka umožňuje uchycení přes oblečení)
  • snadná údržba (po znečištění je stačí pouze vyvléknout z hodinek a vyprat)
  • jednoduchá výměna (instalace i demontáž je velmi snadná bez použití nářadí)
  • nízká pořizovací cena (násobně menší než kvalitní kožené řemínky či ocelové tahy)
  • široká paleta barev, tloušťky a druhu kování (spon a provlékacích ok)

Struktura nylonové tkaniny je velmi hustá, díky čemuž má výborné mechanické vlastnosti a odolnost. Prakticky neexistuje prostředí a situace, ve které by NATO strap neobstál.

S NATO strapem se nemusíte bát expedice do hor, potápění, ani jiných outdoorových aktivit. Neodře se (na rozdíl od kůže nebo ocelového tahu) a neublíží mu voda (ani slaná). Nic se neděje, ani pokud se ušpiní, stačí jej pouze vyvléct a jednoduše vyprat.

Nenápadná olivově zelená barva testovaného pásku Rios NATO neupoutává pozornost a dává více vyniknout samotným hodinkám a je výborným doplňkem nejen k outdoorovému typu oblečení. Barva má lesklý, jakoby kovový nádech.

I přes velmi nízkou cenu je pásek poctivě zpracován i v takových detailech, jakými jsou například otvory pro trnovou sponu. Otvory jsou pečlivě upraveny, nikde nevyčnívají žádné nitě. Také boky pásku drží velmi dobře a ani po delším používání nevznikají otřepy.

Hardware neboli kování (spona a provlékací oka) testovaného pásku je vyrobeno z kvalitní nerezové oceli.
Pokud se zrovna chystáte na náročnou expedici do drsných krajin a obáváte se, aby jste hodinky při poruše stěžejky neztratily, nebo si nechcete propotit v horkém počasí kožený řemínek, vždy bude NATO strap tou správnou volbou.

Navíc, díky svým barevným kombinacím, kdykoli bude ladit s oblečením. Bez ohledu na výhody, se někteří konzervativní jedinci budou k novinkám vždy otáčet zády.