Unikátní Omegy Aqua Terra Goldfinger vydraženy za rekordní sumu

Legendární postavu Jamese Bonda stvořil Ian Fleming již v roce 1952 v knize Casino Royale. První film s agentem Jejího Veličenstva v hlavní úloze Dr. No byl pak natočen o deset let později. Před dvěma lety tedy filmový Bond oslavil padesátku, což hodinářská značky Omega oslavila vydáním speciální edice hodinek. Letos pak k příležitosti padesáti let od poslední klapky filmu Goldfinger vydala model Aqua Terra. Ten byl nyní vydražen v aukční síni Christie za mnohonásobek předpokládané ceny.

Filmový James Bond je tady se svými fanoušky již více než půlstoletí. Za tu dobu prošly proměnou nejen jeho představitelé, ale také časomíry, jež filmového hrdinu na plátně věrně doprovázely a mnohdy se pyšnily rozličnými nadstandardními funkcemi.

Bond zpočátku spoléhal výhradně na hodinky Rolex, ve filmech ze 70. a 80. let, kdy doba mechanickým hodinkám nepřála, tvůrci vsadili na japonská Seika. Počínaje filmem Golden Eye, v němž si roli agenta vystřihl Pierce Brosnan, je ale dvorním dodavatelem časomíry pro filmového Jamesa Bonda značka Omega.

Ta letos vzdala hold filmu Goldfinger s Seanem Connerym v hlavní roli a uvedla speciální verzi hodinek Aqua Terra. Volba padla na střední velikost pouzdra 38,5 mm, která z hodinek dělá ideálního společníka jak pánského tak i dámského zápěstí.

Obě najednou ale tyto hodinky zdobit nemohou, jedná se totiž o unikát, který byl 17.září v síni Christie vydražen za rekordní sumu. Vítězný příhoz totiž zněl 106 000 franků, tedy asi 2,4 milionu korun. Zástupci značky přitom tak velký zájem nečekali, hodinky byly vydraženy za zhruba sedminásobek odhadované ceny, která činila 8 až 12 tisíc liber.

Pouzdro i tah jsou tak zhotoveny z 18kt žlutého zlata, stejně tak i zajímavě se tvářící číselník, nad kterým obíhá trojice – jak jinak než zlatých – ruček. Ty jsou spolu s hodinovými indexy vybaveny SuperLuminovou a za tmy tak budou doslova zářit. Protizávaží sekundové ručky potom tvoří proslulé logo 007.

Za přesný chod s odchylkou definovanou certifikátem COSC Chronometer ručí in-house strojek Master Co-Axial 8501, který odolá silným magnetickým polím do hodnoty až 15 000 gaussů. První hodinky s takovou odolností vůči magnetismu byly představeny letos v Basileji, šlo o reedici modelu Seamaster 300 z roku 1957. Omega hodlá strojky Master, u nichž jsou klíčové díly krokového ústrojí, jež mohou silná pole zmagnetizovat, vyrobeny z křemíku, postupně rozšiřovat do většiny svých modelových řad.

Kalibr 8501 má oproti běžnému strojku Master Co-Axial 8500 jeden z můstků a rotor z 18kt zlata. Tyto detaily jsou vidět skrze safírové prosklení dýnka, které nápisy připomíná kulaté výročí filmu Goldfinger, odolnost vůči magnetismu i skutečnost, že jde o jeden jediný vyrobený kus.