Dárek k výročí založení Patek Philippe Grandmaster Chime

Minulý rok tato věhlasná hodinářská firma oslavila 175 let od svého založení. A co lepšího si nadělit k narozeninám než limitovanou sérii luxusních hodinek? A ne jen tak nějakých.  Společnost Patek Philippe jako oslavu 175 let své existence vyvinula nejsložitější hodinky, které kdy vůbec vyrobila.

Hodinky Patek Philippe Grandmaster Chime , Ref 5175 jsou produktem opravdu mimořádného duševního, technického a řemeslného úsilí.  Vývoj, výroba a montáž spotřebovala celkem 100 000 hodin času a trvala více než osm let, z toho vývoj hodinářského strojku trval 60 000 hodin.

Hodinky Grandmaster Chime jsou první náramkové hodinky s číselníkem z obou stran, a je tedy jedno, kterou stranu si uživatel položí na zápěstí a ze které bude sledovat aktuální čas. Centrální část hodin, tedy vlastně celé pouzdro je otočné kolem pomyslné osy probíhající osou ciferníku v pozici dvanácté a šesté hodiny.  Patentovaný mechanismus je zablokuje v uživatelem stanovené pozici.  Pouzdro je vyrobené z gravírovaného 18cti karátového zlata o průměru 47,4 mm a výšce 16,1 mm. Samotné pouzdro obsahuje 214 součástek.  Není tedy divu, že jen jeho vývoj trval plné čtyři roky.

Samotný hodinový strojek je nejsložitější m strojkem, který firma Patek Philippe kdy vyrobila a jako takové má i složité označení. Pro běžný kalibr by stačilo pojmenování Caliber 300, ale pro tohoto šlechtice bylo nutné vymyslet i odpovídající šlechtické jméno.  Jeho celý titul je Caliber 300 GS AL 36-750 QIS FUS IRM.

Tento manuálně vyráběný hodinový strojek je vrcholným dílem hodinářského mikroinženýrství.  Má celkem dvacet hodinářských komplikací, 1366 součástek, 32 můstků a 108 kamenů. Kmitočet je na poněkud neobvyklé frekvenci 3,5 Hz. Celý strojek je umístěn do pouzdra o rozměru 37 x 10,7 mm!

Všechny hodinářské komplikace jsou zobrazeny na časovém a kalendářním ciferníku. Každý z nich je ze solidního 18cti karátového zlata. Aby uživatel nemusel příliš váhat, který z ciferníků bude na ruce preferovat jako ten hlavní, jsou na obou čitelné hlavní údaje, tedy aktuální čas a den.

Patek Grandmaster Chimepub01

 

Kromě patentovaného otáčení hodinek kolem své osy se mohou Grandmaster Chime pochlubit ještě dalšími pět patenty. Například unikátní čtyřmístný displej pro zobrazení roku s korekcí v obou směrech nastavení. Unikátní je i tzv. okamžitý věčný kalendář. Veškeré časové údaje na cifernících lze nastavit ve stejný okamžik. Není tedy třeba složité nastavování dnů v týdnu, měsíců a roků Takovéto vyladění hodinářských komplikací se často neobejde bez odborné pomoci mistra hodináře s odpovídající certifikací. Tady to zvládne majitel hodinek sám během okamžiku.

Hodinky Patek Philippe Grandmaster Chime , Ref 5175 budou vyrobeny v počtu pouhých sedmi kusů. Šest bude určeno k prodeji, sedmý kus zaujme čestné místo v hodinářském muzeu firmy Patek Philippe.

A ještě poslední údaj. Zájemci o koupi tohoto v budoucnu jistě velmi ceněného  hodinářského  a klenotnického  šperku  nechť si připraví sumu odpovídající 2,5 milionu švýcarských franků. Ale nekupte to…fakt nebudou!

Další články...
Patek Philippe Nautilus Travel Time Chronograph Před několika lety Patek Philippe představil novinku Ref. 5980/1A s bílým ciferníkem nazvanou Nautilus Chronograph. Pro zasvěcené to bylo trochu překv...
Pět klasických „vintage“ hodinek Patek Philippe... Patek Philippe World Tim, referenční číslo 2523 Jedny z nejkrásnějších Patek Philippe vůbec, jsou nejen krásné, ale i málokde k vidění, protože jso...
Patek Philippe Annual Calendar Ref. 4948 Patek Philipe, změnil jeden ze svých ikonických modelů na hodinky pro dámy. Velkoryse přepracovaný model z růžového zlata byl změněn tak, aby více vyn...
Patek Philippe Annual Calendar Chronograph Ref. 59... Tento model měl premiéru v roce 2006. V platinovém provedení to byl první automatický chronograf od společnosti Patek Philippe. Jeho společný čítač a ...
PATEK PHILIPPE Patek Philippe Perpetual Calendar .  Věčný kalendář na věčnost, tak označuje firma svůj nový model Patek Philippe Ref. 5320G Perpetual Calendar. Hodi...