Dárek k výročí založení Patek Philippe Grandmaster Chime

Minulý rok tato věhlasná hodinářská firma oslavila 175 let od svého založení. A co lepšího si nadělit k narozeninám než limitovanou sérii luxusních hodinek? A ne jen tak nějakých.  Společnost Patek Philippe jako oslavu 175 let své existence vyvinula nejsložitější hodinky, které kdy vůbec vyrobila.

Hodinky Patek Philippe Grandmaster Chime , Ref 5175 jsou produktem opravdu mimořádného duševního, technického a řemeslného úsilí.  Vývoj, výroba a montáž spotřebovala celkem 100 000 hodin času a trvala více než osm let, z toho vývoj hodinářského strojku trval 60 000 hodin.

Hodinky Grandmaster Chime jsou první náramkové hodinky s číselníkem z obou stran, a je tedy jedno, kterou stranu si uživatel položí na zápěstí a ze které bude sledovat aktuální čas. Centrální část hodin, tedy vlastně celé pouzdro je otočné kolem pomyslné osy probíhající osou ciferníku v pozici dvanácté a šesté hodiny.  Patentovaný mechanismus je zablokuje v uživatelem stanovené pozici.  Pouzdro je vyrobené z gravírovaného 18cti karátového zlata o průměru 47,4 mm a výšce 16,1 mm. Samotné pouzdro obsahuje 214 součástek.  Není tedy divu, že jen jeho vývoj trval plné čtyři roky.

Samotný hodinový strojek je nejsložitější m strojkem, který firma Patek Philippe kdy vyrobila a jako takové má i složité označení. Pro běžný kalibr by stačilo pojmenování Caliber 300, ale pro tohoto šlechtice bylo nutné vymyslet i odpovídající šlechtické jméno.  Jeho celý titul je Caliber 300 GS AL 36-750 QIS FUS IRM.

Tento manuálně vyráběný hodinový strojek je vrcholným dílem hodinářského mikroinženýrství.  Má celkem dvacet hodinářských komplikací, 1366 součástek, 32 můstků a 108 kamenů. Kmitočet je na poněkud neobvyklé frekvenci 3,5 Hz. Celý strojek je umístěn do pouzdra o rozměru 37 x 10,7 mm!

Všechny hodinářské komplikace jsou zobrazeny na časovém a kalendářním ciferníku. Každý z nich je ze solidního 18cti karátového zlata. Aby uživatel nemusel příliš váhat, který z ciferníků bude na ruce preferovat jako ten hlavní, jsou na obou čitelné hlavní údaje, tedy aktuální čas a den.

Patek Grandmaster Chimepub01

 

Kromě patentovaného otáčení hodinek kolem své osy se mohou Grandmaster Chime pochlubit ještě dalšími pět patenty. Například unikátní čtyřmístný displej pro zobrazení roku s korekcí v obou směrech nastavení. Unikátní je i tzv. okamžitý věčný kalendář. Veškeré časové údaje na cifernících lze nastavit ve stejný okamžik. Není tedy třeba složité nastavování dnů v týdnu, měsíců a roků Takovéto vyladění hodinářských komplikací se často neobejde bez odborné pomoci mistra hodináře s odpovídající certifikací. Tady to zvládne majitel hodinek sám během okamžiku.

Hodinky Patek Philippe Grandmaster Chime , Ref 5175 budou vyrobeny v počtu pouhých sedmi kusů. Šest bude určeno k prodeji, sedmý kus zaujme čestné místo v hodinářském muzeu firmy Patek Philippe.

A ještě poslední údaj. Zájemci o koupi tohoto v budoucnu jistě velmi ceněného  hodinářského  a klenotnického  šperku  nechť si připraví sumu odpovídající 2,5 milionu švýcarských franků. Ale nekupte to…fakt nebudou!