Modré Nomos Zurich WorldTimer: světové časy v rytmu kroku Swing

Německá hodinářská manufaktura NOMOS představila inovovanou verzi svého před čtyřmi lety uvedeného modelu WorldTimer. Novinka s přídomkem True Blue ale klame tělem a rozhodně není jen původní časomírou s přebarveným číselníkem. Změn se totiž odehrálo mnohem víc.

Značka NOMOS do roku 2005 podobně jako mnohé jiné značky odebírala mechanické strojky ETA od koncernu Swatch Group. V uvedeném roce ale v dílnách společnosti hodináři vytvořil mechanismus, kterému bylo možnost „udělit“ nálepku in-house. Kalibr, jež dostal jméno Alpha, zakotvil hned v několika modelových kolekcích (Tangenta, Ludwig nebo Orion).

Tímto tenkým strojkem výšky pouhých 2,6 mm a manuálním nátahem ale samozřejmě úsilí německých hodinářů na manufakturních strojcích neskončilo a v novince Zurich WorldTimer True Blue hrdě představují svůj zatím poslední plod  časově i finančně nákladného vývoje.

Je jím kalibr DUW 5201, který vychází ze strojku Xi, jež byl použit právě u původního modelu WorldTimer. Kalibr Xi byl dosud nejsložitějším strojkem značky, a mechanismus zobrazování času ve všech časových pásmech si oproti základnímu strojku Zeta vyžádal o 46 dílů víc.

Známý strojek s novým krokem Swing

Kalibry DUW 5201 a Xi (ξ) mají stejnou funkcionalitu, DUW 5201 ale využívá zcela nové krokové ústrojí Swing, do kterého manufaktura investovala bezmála 12 milionů eur. V hodinářském průmyslu existuje jen málo společností (např. Rolex, Seiko, Raketa), které jsou schopny celé strojky včetně kroku vyrábět výhradně vlastními silami.

Nomos se nyní díky systému Swing, jež vznikal celých sedm let a vývoj se neobešel bez spolupráce s předními technickými univerzitami, mezi takové počítá. Pro úplnost uveďme, že jako první nové krokové ústrojí dostal letos v Basileji představený model Metro.

Strojek (průměr 31 mm, výška je 5,7 mm) má obousměrný automatický nátah a rezervu chodu 42 hodin. Má 26 ložiskových uložení, a krom lokálního času zobrazuje také čas v dalších časových pásmech. Můstky strojku jsou zdobeny perličkováním, šroubky jsou temperované a dekorován je i rotor strojku.

Tento sofistikovaný mechanismus je uložen v celoleštěném 39,9mm ocelovém pouzdře tloušťky 10,85 milimetrů. Díky tenké lunetě budou hodinky na ruce působit větším dojmem, než jaké v reálu jsou.

Hlavní čas tak trochu na vedlejší koleji

Modrému číselníku dominuje středový prstenec s popisky světových měst (časových pásem). Tento prstenec je otočný a každým stiskem tlačítka na druhé hodině reaguje přeskočením o jedno časové pásmo. Aktuální přitom indikuje šipka na dvanácté hodině.Spolu s přeskočením disku o časové pásmo centrální dvojice ruček obratem ukáže čas v dané lokalitě.

To je jiný přístup, než volí většina časomír s přízviskem WorldTimer. Obvyklý princip je totiž takový, že pomocí pevného 24h prstence a  otočného disku s názvy měst hodinky ukazují najednou čas ve všech městech.

Nomos Zurich WorldTimer True Blue tedy jdou svoji cestou, kdy čas v daném místě ukazuje centrální dvojice ruček a domácí čas se pak odečítá na rotujícím 24h disku u třetí hodiny, což usnadňuje červený symbol domku a stejně barevně laděná šipka na protější straně.

Dalo by se tedy říci, že zatímco třeba u Tissot Heritage Navigator 160th Anniversary jsou časová pásma na vedlejší koleji (hlavní čas totiž zobrazují centrální ručky, další se odečítají na 24h stupnici), v případě nových Nomos naopak hrají prim, hlavní čas naproti tomu druhé housle.

Zajímavé detaily jsou k vidění také po otočení hodinek skrze prosklení dýnka, jež s pouzdrem spojuje šestice šroubů. Po obvodu dýnka gravírované nápisy informují mj. o 30m vodotěsnosti, jež je pro elegantní hodinky obvyklá. Pohodlnému obdivování kmitajícího oscilátoru napomáhá skeletovaný rotor, který častokrát strojek zbytečně zahaluje.

Snadno rozpoznatelný a pro Nomos zcela typický styl hodinek Bauhaus vkusně doplňuje kožený řemínek s trnovou sponou. Hodinky budou v prodeji od října, cena oproti původnímu modelu bez krokového ústrojí Swing stoupla jen nepatrně na 4 200 eur.