Potápěčské hodinky Seiko Automatic Diver SRPA21 a Seiko Kinetic GMT SUN

Firma Seiko má v historii vývoje a výroby potápěčských hodinek nemalou tradici. První přístroj tohoto typu tato japonská společnost vyrobila již v roce 1965, kdy uvedla na trh své Blancpain Fifty Fathoms. Pak následovaly další modely, které Seiko trvale zařadily mezi úspěšné výrobce těchto specifických modelů.

S nástupem a miniaturizací počítačové techniky začaly být klasické potápky nahrazovány na zápěstí žabích mužů miniaturními počítači schopnými zobrazovat více potřebných údajů, které profesní i amatérští potápěči potřebují pro svou činnost pod vodní hladinou. Nicméně k úplnému vyřazení původních analogových přístrojů zatím nedošlo. Potápěči si je pořizují jako druhé záložní hodinky k pobytu pod vodou. Samozřejmě je třeba podotknout, že analogové potápěčské hodinky si kupují i lidé, kteří se potápění nevěnují ani amatérsky, prostě si je pořizují, protože se jim líbí.

SEIKO Automatic DIVER001

Seiko využila této poptávky a představila hned dva nové modely potápěčských hodinek. Při jejich vývoji se spojila s americkou profesní asociací potápěčských instruktorů ( PADI ), která mimo jiné vydává učebnice a certifikáty pro profesní potápěče i amatéry. Spojením SEIKO a PADI si japonská hodinářská společnost zajišťuje poptávku po nových hodinkách, protože právě mezi lidmi se zmíněným certifikátem je nejvíce zájemců o nové modely.

 Seiko Prospex Special Edition PADI Automatic Diver SRPA21 má v ocelovém pouzdře o průměru 45 mm a výšce něco přes 14 mm kalibr Seiko 4R36 pracující s kmitočtem 3 Hz. Rezerva automatického hodinového strojku je 41 hodin a voděodolnost  je do hloubky 200 metrů. Krom toho jsou hodinky odolné na působení magnetického pole do hodnoty 4 800 A/m. Analogový ciferník v převládajícím modrém zabarvení je doplněn červenou barvou odlišující od sebe hodinovou a minutovou ručičku. Červenou barvou je odlišená i část otočné lunety v převládajícím modrém zabarvení. Číselník je v typickém firemním bezčíselném designu s velkými kruhovými markery potaženými barvou Superluminova.  Ve třetí hodině je okénko se zobrazením čísla aktuálního dne a jmenovitým označení dne v týdnu. Ciferník je krytý tvrzeným minerálním sklíčkem Hardlex.  Korunka hodinek je posunuta do pozice čtvrté hodiny. V této pozici je pro ruku v tlusté potápěčské rukavici lépe dostupná než v klasické pozici na indexu čísla tři.  Hodinky jsou dodávány s masívním ocelovým tahem.

SEIKO Automatic DIVER002

Potápěčské hodinky Seiko Prospex Special Edition PADI Kinetic GMT Diver SUN065 má také ocelové pouzdro o velikosti 47,5 x 14,1 mm, je tedy o něco větší než předcházející model. Uvnitř pracuje in-house kalibr 5M85. Hodinový strojek je kombinací mechanického rotoru a křemenného krystalu. Výsledkem je vysoká přesnost a schopnost pracovat nepřetržitě až 6 měsíců při plně nabité baterii. Ostatní parametry jsou obdobné jako u předcházejícího modelu. Ciferník má však navíc markery v 3D zobrazení. Z pozice třetí hodiny bylo odstraněno datové okénko se jménem dne v týdnu. Tento model má toto okénko v pozici čtvrté hodiny, ale již bez označení jména dne. K centrální ose s hodinovou a minutovou ručičkou přibyl červený skeletonový ukazatel pro zobrazení druhého časového pásma. Ovládání a nastavení této GMT funkce se provádí tlačítkem na obvodu pouzdra hodinek. Tento model není doplněn upínacím ocelovým tahem, pro zvýraznění sportovního charakteru je prodáván s upínacím páskem z černého kaučuku.

SEIKO Automatic DIVER003

Oba výše popsané modely budou prodávané jako nelimitovaná verze na podzim tohoto roku za cenu 430 a 630 Eur.